Οθέλλος-Απόλλων 0-1: Ψυχολογία ο ένας, βυθίζεται ο άλλος!

Ο Απόλλωνας έδειξε πιο έτοιμος, βυθίζοντας ακόμη περισσότερο τον Οθέλλο που πλέον βρίσκεται στην προτελευταία θέση, κερδίζοντας 0-1 στο στάδιο «Αμμόχωστος – Επιστροφή», με γκολ του Σπόλιαριτς από το πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα της Λεμεσού πήρε χαλαρά το παιχνίδι, δείχνοντας έτοιμη για τα κρίσιμα ματς με την Πάφο, οδυνηρή ήττα για τον Οθέλλο που μένει πίσω στη βαθμολογία.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Με τον Απόλλωνα μπροστά στο σκορ 0-1, ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα Οθέλλος-Απόλλων, με τον Σπόλιαριτς να σκοράρει στο 38’ της αναμέτρησης και μετά από στημένη φάση. Χωρίς πολλές φάσεις το πρώτο 45άλεπτο της αναμέτρησης, αρχικά ο Απόλλωνας είχε τα ηνία του αγώνα με κατοχή περισσότερο και λιγότερο ευκαιρίες, ο Οθέλλος είχε ένα μικρό ξέσπασμα 10 λεπτών και δύο τεράστιες φάσεις με τον Σούτο στο 16’ και στο 40’ που θα μπορούσε να σκοράρει.

Για τον Απόλλωνα όμως λειτούργησαν και στις δύο αυτές ευκαιρίες των γηπεδούχων, τα αντανακλαστικά του Λέουβενμπεργκ. Φάσεις για τον Απόλλωνα πέραν του γκολ του Σπόλιαριτς, είχε και ο Πέδρο Μάρκες στο 29’ και 34’ αντίστοιχα.

Στην επανάληψη ο Οθέλλος είχε καλές φάσεις για την ισοφάριση, δεν αξιοποίησε καμία από αυτές με αποτέλεσμα να μένει χωρίς γκολ. Ο Απόλλωνας στην επανάληψη διαχειρίστηκε πλήρως το προβάδισμα του, ο Μάτσιν έδωσε τις απαραίτητες ανάσες ενόψει των αγώνων με την Πάφο, ενώ ο Οθέλλος μετά τη νίκη και της Δόξας έπεσε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με 23 βαθμούς, παραμένοντας στην επικίνδυνη ζώνη.

Οθέλλος:  Παναγιώτου, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Χριστοδούλου (69′ Σανγκαρέ), Σούτο (79’ Ιωάννου), Μπραμπίγια (79’ Κυριάκου), Κατσιάτη (69′ Χατζηπασχάλης), Ανάνγκ, Πιχ (87’ Μιτσής), Κορίνους

Απόλλωνας: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Γιούρτσεβιτς (63′ Μαλεκκίδης), Νταρίκουα, Φιλιώτης (89’ Κοστάκε) , Πέρετζ (63′ Αρτεάν), Σπόλιαριτς, Κυριάκου (82’ Ποντικός), Μάρκες, Μπακένγκα (63′ Κρμέντσικ)

Κίτρινες: / Φιλιώτης

Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Μεταξάς Μιχάλης
4ος Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας
VAR: Τεχράνυ Ανδρέας