Καρμιώτισσα-ΑΕΛ 0-0: «Κόλλησαν»... στο μηδέν!

Καρμιώτισσα και ΑΕΛ εξήλθαν ισόπαλες 0-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης», για την 7η αγωνιστική της Β' φάσης του πρωταθλήματος, για τον Β όμιλο.

Η ομάδα των Πολεμιδιών έφτασε τους 32 βαθμούς και είδε την διαφορά από την Δόξα να μειώνεται από τους 9 βαθμούς, στους 7. Θυμίζουμε, η ομάδα της Κατωκοπιάς επικράτησε σε αυτή την στροφή του πρωταθλήματος με 1-2 του Εθνικού. Από την άλλη η ΑΕΛ, έφτασε τους 41 βαθμούς σε άλλο ένα αδιάφορο γι αυτή παιχνίδι.

Η ΑΕΛ μπήκε πιο καλά στον αγώνα και μέχρι το 15λεπτο έφτιαξε δύο τελικές. Στο 4ο λεπτό ο Μίντσεφ και στο 14ο ο Μορέιρα έστειλαν την μπάλα εκτός μετά από κεφαλιά. Στην συνέχεια, ήταν σειρά της Καρμιώτισσας να απαντήσει. Στο 22ο λεπτο ο Ρόσι ανάγκασε τον Ολιβέρια σε δύσκολη απόκρουση, ενώ ο ίδιος παίκτης, πάλι με κεφαλιά στο 24ο λεπτό έστειλε την μπάλα έξω από πολύ κοντά.

Στο 33ο λεπτό ο Τζάλμα έκανε δυνατό σουτ με τον Σπόλιαριτς να αποκρούει ενώ στο ίδιο λεπτό ο Παπαφώτης με νέο σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον κίπερ της Καρμιώτισσας ο οποίος απόκρουσε ξανά.

Στα αξιοσημείωτα του πρώτου ημιχρόνου, ήταν το πέναλτι που δόθηκε στην ΑΕΛ στο 42ο λεπτό για χέρι του Αγγελή, όμως μετά από OFR η απόφαση άλλαξε καθώς υπήρχε στην αρχή της φάσης, χέρι από τον Μορέιρα της ΑΕΛ.

Το 0-0 δεν άλλαξε και ήταν το σκορ που συνόδεψε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο 48ο και 54ο λεπτό, ο Νεοφύτου έκανε δύο σουτ χωρίς όμως να μπορέσει να απειλήσει ουσιαστικά τον Ολιβέιρα. Στο 58ο λεπτό, η ΑΕΛ απάντησε με την μπάλα να περνά εκτός, μετά από κεφαλιά του Θεμιστοκλέους.

Στο 65ο λεπτό ο Μίντσεφ δεν μπόρεσε από κοντά να κάνει την προβολή και να δώσει στην μπάλα προς τα αντίπαλα δίχτυα ενώ πέντε λεπτά μετά, απάντησε η Καρμιώτισσα με δυνατό σουτ του Κατσταντώνη και τον Ολιβέιρα να αποκρούει με δυσκολία. Στην εξέλιξη της φάσης, ήρθε άλλο ένα σουτ, αυτή την φορά από τον Ψύχα, με την μπάλα να περνά έξω.

Η επόμενη καλή στιγμή στο παιχνίδι, ήρθε στο 86ο λεπτό όταν το δυνατό σουτ του Μορέιρα εντός περιοχής, πέρασε έξω.

Ακολούθως, τίποτα δεν άλλαξε στο σκορ και οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

Καρμιώτισσα (Μ. Χαραλάμπους): Σπόλιαριτς, Μαλόνε, Ντούμπια (71′ Κοβάσεβιτς), Νεοφύτου, Παντελή (79′ Χαραλάμπους), Ρόσι (46′ Τσουκαλάς), Γκραντινάρου, Αγγελή, Κατσαντώνης, Ματθαίου (59′ Θεοδώρου), Ψύχας (71′ Ουεσλάτι).
Στον πάγκο: Βιολάρης, Άντος, Μιχαήλ, Γκριμπάκιν, Ταβελούδης, Αριστείδου, Πάβλοβετς.

ΑΕΛ (Γαρπόζης): Ολιβέιρα, Θεμιστοκλέους (64′ Μακρής), Μπάστο, Σιλβέστρος, Τζιάλμα, Σρνιτς (71′ Μαρς), Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης, Μορέιρα (90′ Χριστοδούλου), Κα (71′ Μεντόσα), Μίντσεφ.
Στον πάγκο: Ανέστης, Φραντζής, Μόρσεϊ, Κολιάς, Νεοφύτου, Κάνο, Γενεθλίου, Παναγή.