Πρόκειται σίγουρα για… λεπτομέρειες;

Η ήττα πείραξε. Ο τόπος, ο τρόπος και ο χρόνος πείραξαν ακόμη περισσότερο.

Σε μια κατάμεστη Αρένα, απέναντι σε αντίπαλο που δεν έπιασε απόδοση, σ’ ένα παιχνίδι που ήλεγξε άνετα στα 5/6 του, η ΑΕΚ ηττήθηκε. Έμεινε με άδεια χέρια.

Ένα συντριπτικό σοκ, ακριβώς επειδή αυτή τη φορά οι περισσότεροι είχαν πιστέψει πως είχε έλθει το πλήρωμα του χρόνου για την υπέρβαση, για να πάψει η ψύχωση να είναι τέτοια.

«Σίγουρα θα υποφέρουμε μετά από μια τέτοια ήττα», παραδέχτηκε ο Ραν Μπεν Σιμόν αναλογιζόμενος τα προαναφερθέντα. Ο Ισραηλινός ανέλυσε πως το ντέρμπι κορυφής χάθηκε στις λεπτομέρειες. Εδώ αξίζει να σταθεί κάποιος.

Η φάση στο 73’ συμβολίζει όλη την κατάσταση στην ΑΕΚ. Κάνει τα πάντα όπως πρέπει για να βρεθεί σε άριστη θέση και σπαταλά την ευκαιρία. Δεν είναι ωραίο και ευχάριστο, αλλά μπορεί να συμβεί. Στο ποδόσφαιρο όλα μπαίνουν και όλα χάνονται.

Είναι όμως λεπτομέρεια η έλλειψη συγκέντρωσης και οι κακές τοποθετήσεις σε μια στημένη μπάλα (φάουλ) στο 75’; Είναι λεπτομέρεια το μαρκάρισμα με τα… μάτια στη σέντρα και το χάσιμο του επιτιθέμενου από τον αμυνόμενο στο 82’;

Για να δοθεί μια τεκμηριωμένη απάντηση, σώφρον είναι να διευρυνθεί το κάδρο. Να συμπεριληφθούν και τα αντίστοιχα παιχνίδια του περασμένου διμήνου (Φεβρουάριος-Μάρτιος).

Μετά το 2-2 με τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ η ΑΕΚ υποδέχεται έναν «πληγωμένο» από κάθε άποψη Απόλλωνα στην Αρένα και ηττάται με 2-1. Χάνει με το ίδιο σκορ από τον ίδιο αντίπαλο στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ» και αποκλείεται στα προημιτελικά του κυπέλλου.

Υποδέχεται τον Άρη, ευρισκόμενη ένα βαθμό πίσω του κι έχοντας δυνατότητα προσπέρασης, και μένει στο 1-1. Φιλοξενεί τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ έχοντας την ευκαιρία να ανεβεί στην κορυφή, χάνει με ανατροπή.

Τέσσερα παιχνίδια-«κλειδιά», τρία εξ αυτών στην Αρένα, απολογισμός μία ισοπαλία και τρεις ήττες. Η συστηματική σπατάλη ευκαιριών για τοΑΕΚ γεμίζει συστηματικά την καρδάρα με γάλα και, όταν πρέπει να δρέψει τους καρπούς του μόχθου της, της δίνει μια κλοτσιά και την αδειάζει.

Πολύ περισσότερο από σύμπτωση ή λεπτομέρειες το σκηνικό φέρνει σε μοτίβο. Ένα μοτίβο που γεννά εύλογο προβληματισμό και «ναρκοθετεί» συστηματικά την προσπάθεια κατάκτησης του τίτλου.