Ομόνοια - Πάφος FC 1-1: «Χ»αμένη ευκαιρία και για τις δύο

Ομόνοια και Πάφος εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στο ΓΣΠ, σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική.

Σε έναν κρίσιμο αγώνα όπου και οι δύο ομάδες «καίγονταν» για το τρίποντο, βρέθηκαν και οι δύο χαμένες.

Από τη μια η Ομόνοια δεν εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες του Άρη κόντρα στην Ανόρθωση (1-1), καθώς με νίκη θα προσπερνούσε την Ελαφρά Ταξιαρχία και θα πατούσε στην 3η θέση. Από την άλλη με νίκη η Πάφος θα μπορούσε να πλησιάσει τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη μέσω του πρωταθλήματος.

Με λιγοστές φάσεις και καθόλου ρίσκα από τις δύο πλευρές ξεκίνησε ο αγώνας.

Μετά το ημίωρο η Πάφος ξεκίνησε να ανεβαίνει, είχε την πρωτοβουλία και δημιούργησε κάποιες προϋποθέσεις.

Η κορυφαία στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο μέρος καταγράφηκε στο 42’ με τον Ντράγκομιρ να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα στο δοκάρι έπειτα από μακρινή μεταβίβαση του Ναμ στην περιοχή. Λίγο νωρίτερα στο 30’, οι γαλάζιοι είχαν άλλη μια καλή στιγμή με τον Ναμ να σεντράρει εντός περιοχής και τον Παναγιώτου να κόβει πάνω στη γραμμή.

Στον αντίποδα η Ομόνοια έδειχνε παραπάνω υπομονή στο παιχνίδι της και πέρα από κάποια στημένα δεν έβαλε δύσκολα στον Ίβουσιτς. Γι’αυτό και το γκολ που άνοιξε το σκορ και έβαλε σε θέση οδηγού τους πράσινους ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα. Στο 45+1’ ο Χαμάς έκανε το γύρισμα στην περιοχή εκεί όπου βρισκόταν ο Σίμιτς και ο Σέρβος με άψογο τελείωμα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια είχε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει το προβάδισμά της καθώς στο 50’ ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι για χέρι του Μπότσκαϊ μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπεζούς, με τον Ίβουσιτς να διαβάζει σωστά την εκτέλεση του Ουκρανού και να αποκρούει.

Στο 66ο λεπτό ο Μπότσκαϊ βρήκε τον Ντράγκομιρ ο οποίος είχε ήδη ξεκινήσει το σπριντ πατώντας περιοχή έκανε το κοντρόλ με το στήθος και προτού χάσει την ισορροπία του πλάσαρε στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-1.

Στα πρώτα λεπτά των καθυστερήσεων η Ομόνοια είχε δύο πολύ μεγάλες χαμένες ευκαιρίες με τον Σίμιτς και στις δύο περιπτώσεις να αστοχεί από πολύ καλό σημείο.

ΣΚΟΡΕΡ: Σίμιτς (45+1’) – Ντράγκομιρ (66’)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κουλιμπαλί 57’, Κούσουλος (90+3’) - Κβίντα 37’, Πέπε (90’), Ρους (90+6')

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους (Ψάλτης 78’), Παναγιώτου, Κουλιμπαλί, Χαμάς, Μπασιρού, Κούσουλος, Μπέζους (Σεμέδο 72’), Σίμιτς, Αλιούμ (Χαραλάμπους 78’), Στεπίνσκι.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Παπαστυλιανού, Ψάλτης, Σεμέδο, Κασάμα, Κακουλλής, Μπάκιτς, Φράνσον, Λέτσιακς, Μίλετιτς, Χαραλάμπους.

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Γκολντάρ, Ρους, Ικόκο (Κβίντα 8’), Μπότσκαϊ, Ναμ, Ντράγκομιρ, Πεπέ, Βαλακάρι (Κανέ 85’), Τάνκοβιτς (Κοντρέρας 85’), Ζάιρο (Τζατζα 85’).

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μεγιούσο, Κβίντα, Μπρούνο, Κανέ, Δημητρίου, Αμπντουσαλάμοφ, Κοντρέρας, Τζάτζα, Μιχαήλ, Νταλίνια.