Νέα Σαλαμίνα-ΑΕΛ 1-1: Μοιρασιά και πάνε χέρι χέρι!

Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΛ εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στο Αμμόχωστος, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος, για το Β' γκρουπ.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό και έφτασαν τους 38.

Το ματς:

Η πρώτη προσπάθεια για γκολ, ήρθε από πλευράς ΑΕΛ μετά από μακρινό σουτ του Τζάλμα. Στο 16ο λεπτό, ήταν σειρά της Σαλαμίνας να ολοκληρώσει την πρώτη της προσπάθεια, με άστοχο όμως σουτ του Μπεχαράνο.

Στο 23ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Νάρσινγκ έφυγε στην αντεπίθεση και την κατάλληλη στιγμή έδωσε την μπάλα στον Ντουρμισάι. Αυτός, με ψύχραιμο πλασέ εντός περιοχής νίκησε τον Ανέστη για το 1-0.

Στο 28ο λεπτό, ήρθε ένα σουτ του Τσούκα, το οποίος δεν ήταν ικανό να απειλήσει τον Μελίσσα που απόκρουσε εύκολα. Ο κίπερ της Σαλαμίνας, μάζεψε την μπάλα από άλλο ένα σουτ που επιχείρησε στο 41ο λεπτό ο Μεντόσα.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 53ο λεπτό ήρθε η πρώτη τελική για την ΑΕΛ. Ο Κα με ωραίο σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Μελίσσα. Επόμενη απειλή, στο 64ο λεπτό από την ΑΕΛ. Ο Τζάλμα έκανε το παράλληλο γύρισμα, όμως Μακρής δεν μπόρεσε να συνδεθεί με την μπάλα και να της δώσει πορεία προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Η ΑΕΛ, χωρίς να πιέσει ασφυκτικά κατάφερε στο 84ο λεπτό να ισοφαρίσει τον αγώνα. Ο Θεμιστοκλέους έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να πηγαίνει σε ένα σημείο που ήταν ο Μορέιρα. Αυτός, με κεφαλιά εντός περιοχής την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.