ΑΕΛ – Απόλλων 2-1: Το γύρισαν οι νέοι!

Η ΑΕΛ ήταν η νικήτρια του Λεμεσιανού ντέρμπι, καθώς επικράτησε με 2-1 του Απόλλωνα μετά από ανατροπή, για την 3η αγωνιστική των πλέι άουτ.

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε με τέρμα του Σαγκάλ στο 37’, ωστόσο για την ΑΕΛ ισοφάρισε ο Μακρής στο 61’ και στη συνέχεια με μεγάλους πρωταγωνιστές δύο νεαρούς, οι «λέοντες» έκαναν την ολική ανατροπή. Ο λόγος για τους Θεμιστοκλέους και Ανδρέου, με τον πρώτο να βγάζει ασίστ και τον δεύτερο να την μετατρέπει στο τέρμα που έκρινε και την αναμέτρηση.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς πολλές φάσεις και με τις δύο ομάδες να στέκονται καλύτερα μεσοαμυντικά, αλλά να δυσκολεύονται να βρουν τους χώρους για να βγουν με αξιώσεις στην επίθεση.

Από τη μια η ΑΕΛ είχε περισσότερες καλές στιγμές στο παιχνίδι, χωρίς όμως ουσία.

Στο 22’ ο Μορέιρα βρήκε τον Κα με μια μακρινή μπαλιά στην περιοχή, ωστόσο ο Λέουβενμπεργκ πρόλαβε και βγήκε σωτήρια προτού βρεθεί σε θέση βολής ο παίκτης της ΑΕΛ. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν χαμένη ευκαιρία με τον Μορέιρα να κάνει καλό παράλληλο γύρισμα στην περιοχή, όμως δεν πρόλαβε κανείς να μπει στην πορεία της μπάλας.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ σημειώθηκε στο 30’ με τον Μακρή από κοντινή απόσταση να σημαδεύει το κάθετο δοκάρι.

Ο Απόλλωνας την πρώτη του καλή ευκαιρία τη μετέτρεψε σε γκολ. Στο 37’ και μετά από προσπάθεια του Πέρετζ, η μπάλα στρώθηκε μπροστά από τον Σαγκάλ ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής είχε όλο το χρόνο να ζυγίσει το σουτ του, το οποίο είδε να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς ρυθμό και χωρίς μεγάλες ευκαιρίες, όπως και το πρώτο.

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο 61’ και στην πρώτη της καλή ευκαιρία του ημιχρόνου η ΑΕΛ έφτασε και στο γκολ που έφερε τον αγώνα στα ίσα, χάρη σε κεφαλιά του Μακρή.

Μετά το τέρμα ο αγώνας άρχισε να παίρνει καλύτερο ρυθμό με τον Απόλλωνα να έχει δύο μεγάλες χαμένες ευκαιρίες σε διάστημα τριών λεπτών. Στο 67’ ο Κρμέντσικ βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, έπιασε την κεφαλιά ωστόσο από κοντινή απόσταση δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 70’ ο Σαγκάλ βρέθηκε μόνος απέναντι στον Ανέστη, έκανε το πλασέ με τον Ελλαδίτη τερματοφύλακα να αποκρούει με το σώμα.

Στο 77’ η ΑΕΛ έκανε την ολική ανατροπή με πρωταγωνιστές δύο νεαρούς που είχαν περάσει πριν από μερικά λεπτά στον αγώνα. Ο Θεμιστοκλέους έβγαλε ασίστ από αριστερά, βρίσκοντας τον Ανδρέου που έκανε κίνηση στην περιοχή και με ένα εύστοχο πλασέ διαμόρφωσε το 2-1.

Στα τελευταία λεπτά ο Απόλλωνας έφτασε στο τέρμα της ισοφάρισης με τον Κρμέντσικ, ο οποίος ωστόσο υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

ΣΚΟΡΕΡ: Μακρής (61’), Ανδρέου (77’) - Σαγκάλ (37’)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσούκα (9’), Παπαφώτης (87’) - Σάντος (7’), Σαγκάλ (38’)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -

ΑΕΛ: Ανέστης, Μπάστο, Παπαφώτης, Μεντόσα (Θεμιστοκλέους 75’), Σρνίτς (Μαρς 69’), Μορέιρα (Μίντσεφ 46’), Τσούκα, Ντε Λούκας, Μακρής, Τζάλμα, Κα (Ανδρέου 75’).

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Φραντζής, Αντρέου, Μαρς, Συλβέστρος, Φιλίποβιτς, Μίντσεφ, Κόλιας, Νεοφύτου, Κανό, Γερολέμου, Θεμιστοκέλους.

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Πέρετζ, Πειμπέρνς, Σάντος (Σπόλιαριτς 67’), Μαλεκκίδης, Σαγκάλ, Νταρίκουα, Αρτεάν, Κολ (Μπακένγκα 85’), Κρμέντσικ, Βαλμπουενα (Φιλιώτης 67’).

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Άδωνη, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Γιούρσεβιτς, Κοστάκε, Φιλιώτης, Μπακένγκα.

Στάδιο: Αλφαμέγα

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος