ΑΠΟΕΛ – Πάφος FC 1-0: Ένα βήμα ακόμα πιο κοντά στον μεγάλο στόχο!

Χωρίς να θέλξει με την απόδοση του αλλά έχοντας την απαραίτητη ουσία και θέληση, ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε (για 3η φορά) της Πάφου FC με 1-0 και ανέβηκε στους 63 βαθμούς, αυξάνοντας την διαφορά στο +7 και +6 από τον Άρη και την ΑΕΚ αντίστοιχα, ομάδες οι οποίες θα αναμετρηθούν την Δευτέρα.

Το μοναδικό τέρμα του αγώνα σκόραρε ο Εντονγκαλά με εξαιρετική ατομική ενέργεια στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

ΕΙΚΟΝΑ ΑΓΩΝΑ:

Με διάθεση για να μπει μπροστά στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα εισήλθε στο γήπεδο ο ΑΠΟΕΛ και αυτό είχε και το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Ο Εντονγκαλά με ατομική προσπάθεια και ξεκινώντας πίσω από το χώρο του κέντρου, πέρασε όποιο βρήκε μπροστά του, μπήκε στην περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Ίβουσιτς για το 1-0 στο 8ο λεπτό του αγώνα.

Αυτό το τέρμα είχε ως αποτέλεσμα να δώσει το δικαίωμα στους «γαλαζοκίτρινους» να κυκλοφορήσουν με μεγαλύτερη ηρεμία την μπάλα, την ίδια στιγμή που η Πάφος FC έψαχνε τρόπο αντίδρασης.

Αυτό άργησε να συμβεί, καθώς η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 26ο λεπτό όταν ο Γκολντάρ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από την εστία ενώ το ίδιο αποτέλεσμα είχε και το σουτ του Πέπε 5 λεπτά αργότερα.

Η τελευταία καλή στιγμή στο α’ ημίχρονο ήρθε στο 42ο λεπτό, με το σουτ του Δώνη να μην βρίσκει στόχο.

Ο Καρσέδο θέλοντας να κάνει πιο επικίνδυνη την ομάδα του στο β’ ημίχρονο πέρασε τον Βαλακάρι αντί του Μποτσκάι. Παρά την σκέψη πάντως του Ισπανού τεχνικού, η αμυντική λειτουργία των «γαλαζοκιτρίνων» δεν επέτρεψε στην Πάφο FC να γίνει επικίνδυνη.

Μέχρι και το 62ο λεπτό μάλιστα δεν είχε σημειωθεί ούτε και μια τελική στο β΄ημίχρονο. Αυτή ήρθε από τον Μπρούνο, ο οποίος στην προσπάθεια του να βγάλει μπαλιά στην περιοχή, λίγο έστειλε να σκοράρει για την ισοφάριση.

Η επόμενη καλή στιγμή έμελλε να συμβεί 10 λεπτά αργότερα, με τον Κβιλιτάια έπειτα από αντεπίθεση της ομάδας του και από ευνοϊκή θέση αλλά κάπως πλάγια, να μην καταφέρνει με το πλασέ του να νικήσει τον Ίβουσιτς.

Παρά τις αλλαγές προσώπων και την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών της Πάφου να πάρουν κάτι από το παιχνίδι, εντούτοις δεν υπήρξε η ανάλογη ουσία και αποτελεσματικότητα.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Παφιακή ομάδα να γνωρίζει την δεύτερη διαδοχική ήττα στα πλέι οφ και ο ΑΠΟΕΛ από την πλευρά του να επιστρέφει στα νικηφόρα αποτελέσματα και να επικρατεί για τρίτη φορά της Πάφου με το ίδιο σκορ (1-0).

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντβάλι, Σούσιτς, Ζέφτε, Τσεπάκ, Σαρφό (Σατσιάς 73΄), Βιγιαφάνες (Μεχρί 56’), Ντάλσιο, Μαρκίνιος (Εφραίμ 73’), Δώνης (Κβιλιτάια 56’), Εντονγκαλά (Γουίλσον 68’)

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Ρους (Κβίντα 46’), Γκολντάρ, Ικόκο (Τουμάσι 87’), Μποτσκάι (46’), Ναμ (Αμπτουμσαλάμοφ 80’), Κοντρέρας, Μελούσο, Μπρούνο (Ζιάζια 67’), Τάνκοβιτς, Πέπε

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κβιλιτάια 60’ / Ρους 40’, Πέπε 56’