Απόλλωνας-Δόξα 0-1: «ΜΠΑΜ» στην Λεμεσό!

Μεγάλη νίκη ανάσας για την Δόξα που επικράτησε του Απόλλωνα στην πρεμιέρα της β’ φάσης του πρωταθλήματος με 0-1 χάρη στο αυτογκόλ που πέτυχε ο Εκπολό στο 86’ της αναμέτρησης.

Οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Πετράκη είχαν μια καλή εμφάνιση κατά τη διάρκεια του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν μια τεράστια νίκη που δίνει ελπίδες παραμονής στην προσφυγική ομάδα. Από την άλλη οι πολλές αλλαγές στην προσπάθεια προφύλαξης ποδοσφαιριστών ενόψει και του μεγάλου αγώνα του κυπέλλου, δεν βήθησαν την ομάδα του Ματσίν.

Στους 15 βαθμούς η Δόξα που μείωσε στο -1 από Οθέλλο και ΑΕΖ. Στους 38 παρέμεινε ο Απόλλωνας.

Δεδομένα ο ρυθμός του αγώνα θα ήταν αργός αφού οι πολλές αλλαγές από πλευράς Ματσίν και σε συνδυασμό με τον τρόπο παιχνιδιού της Δόξας, δεν θα βοηθούσε πολύ στο καλό θέαμα. Ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που κρατούσε περισσότερο τη μπάλα στα αρχικά στάδια του αγώνα, ωστόσο η Δόξα ήταν αυτή που είχε τις πρώτες καλές στιγμές στην αναμέτρηση. Ένα σουτ του Ναμπί στο 10’ ήταν αυτό  που άνοιξε τον χορό των ευκαιριών, ενώ μια ατομική ενέργεια του Βελκόφσκι στο 17’ διπλασίασε τις ευκαιρίες για την ομάδα του Πετράκη. Η Δόξα που έφτασε ακόμη πιο κοντά στο τέρμα με τον Ναμπί να υποδέχεται την μπάλα μετά το κλέψιμο του Αντωνιάδη αλλά το σουτ που έπιασε εκτός περιοχής βρήκε αντίπαλο το δοκάρι του Λέουβενμπεργκ. Ο Απόλλωνας προσπάθησε να απειλήσει με μερικά μακρινά σουτ με καλύτερο αυτό του Κρμέντσικ στο 44’, όπου ανάγκασε τον τερματοφύλακα της Δόξας να απομακρύνει με δυσκολία την μπάλα.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν ακόμη πιο αργός συγκριτικά πάντα με αυτό του πρώτου ημιχρόνου. Ο Απόλλωνας όπως και στο πρώτο ημίχρονο ήταν η ομάδα που κρατούσε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του, με την Δόξα να ήταν η ομάδα που έψαχνε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Στο 56’, ο Χάνι βρήκε τον Μέσκα που κινήθηκε κάθετα στην περιοχή του Απόλλωνα αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό. Ο άσος της Δόξας θα μπορούσε και με πάσα να έβγαζε τετ α τετ τον Ασάντε. Ο Απόλλωνας απάντησε στις καλές στιγμές άμεσα. Συγκεκριμένα ένα λεπτό αργότερα ο Κοστάκε βρήκε τον χώρο εκτός περιοχής και με δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Αντωνίου. Εκεί που το παιχνίδι έδειχνε να κλείνει προς το στείρο 0-0, ο Βελκόφσκι με μια όμορφη κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα, βρήκε τον Ναμπί έκανε το πλασέ προς την εστία του Λέουβενμπεργκ. Ο Εκπολό στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα την έστειλε στην εστία της ομάδας του στο 86’. Ο Απόλλωνας προσπάθησε να αντιδράσει και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα αλλά μάταια δέχθηκε άλλη μια ήττα.

Απόλλωνας: Λέουβενμπεργκ, Σιέλβικ (Εκπολό 77’), Άδωνη, Κρμέντσικ, Ποντικός (Μάρκες 68’), Γιούρσεβιτς (Μαλεκκίδης 68’), Αρτεάν, Κοστάκε (Βαλμπουενά 59’) , Παναγιώτου, Σοφοκλέους (Πεϊμπέρνς 59’), Κολ

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Μαλεκκίδης, Βαλμπουενά, Μάρκες, Κλέιν, Χρυσοστόμου

Δόξα: Αντωνίου, Τάντι, Τραϊτσέφσκι (Φοφανά 79’),  Ναμπί, Βελκόφσκι, Αντωνιάδης, Προβυδάκης, Μέσκα (Χ. Κυριάκου 63’), Πούριτς, Ασάντε, Χάνι (Ε. Κυριάκου 86').

Στον πάγκο: Π. Κυριάκου, Φοφανά, Σαντίκ, Λοϊζίδης, Αντενόν, Ε. Κυριάκου, Χ. Κυριάκου.

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηρακλής

Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας