ΑΕΛ-ΑΕΖ 2-1: Το γύρισε και την άφησε στα χαμηλά!

Η ΑΕΛ με ανατροπή, επικράτησε της ΑΕΖ με 2-1, πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Β’ φάσης για τον δεύτερο όμιλο του πρωταθλήματος.

Οι γαλαζοκίτρινοι έφτασαν τους 33 βαθμούς ενώ η ομάδα του Ζακακίου που ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες, έμεινε στους 16 βαθμούς και στα χαμηλά της βαθμολογίας.

Το ματς:

Η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα στον αγώνα και προσπάθησε να επιβάλει τον δικό της ρυθμό. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 14ο λεπτό με σουτ του Τσούκα. Ένα λεπτό μετά, ήταν σειρά του Μακρή να κάνει το σουτ εντός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.

Τελικά, η ΑΕΖ ήταν η ομάδα που πήρε προβάδισμα στο σκορ, στο 20 λεπτό. Ο Ανέστη απόκρουσε δύο σουτ του Κλε εντός περιοχής. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Χατζηβασίλης με νέο σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 39ο λεπτό οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν, όμως το σουτ του Τζάλμα πέρασε έξω και στην αμέσως επόμενη φάση ο Μιλοσάβλιεβιτς απόκρουσε σουτ του Μεντόσα. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής, στο 44ο λεπτό έχασε ξεκάθαρη φάση από κοντά για να ισοφαρίσει ενώ στο πρώτο λεπτό της καθυστέρησης, ο Μακρής, επίσης από κοντινή απόσταση δεν βρήκε στόχο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ΑΕΛ και πάλι προσπάθησε να βάλει πίεση. Μάλιστα, στο 47' και στο 53' απείλησε με δύο κεφαλιές του Μίντσεφ. Δύο λεπτά μετά έφτιαξε τελική η ΑΕΖ με σουτ εντός περιοχής του Ντιγκινί ενώ η μεγάλη φάση για τους φιλοξενούμενους, ήρθε στο 66ο λεπτό όταν το σουτ του Σαμπό χτύπησε αρχικά στον Ανέστη και στην συνέχεια στο δοκάρι.

Στο 69ο λεπτό, ήταν σειρά της ΑΕΛ να απειλήσει ξανά, με σουτ του Μίντσεφ από κοντινή απόσταση, όμως ο Μιλοσάβλιεβιτς είχε κάνει δύσκολη απόκρουση.

Στο 76ο λεπτό η ΑΕΖ έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ελευθερίου και ένα λεπτό μετά η ΑΕΛ έφερε τον αγώνα στα ίσια. Ο Τζάλμα έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Μπάστο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Στο 81ο λεπτό, οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο γκολ κάνοντας την ολική ανατροπή. Ο Κα έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Θεμιστοκλέους από κοντά έκανε την προβολή στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Η ΑΕΖ, δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση στην συνέχεια και μοιραία δέχθηκα άλλη μια ήττα στο πρωτάθλημα που δεν την αφήνει να πάρει βαθμολογική ανάσα. Από την άλλη η αδιάφορη ΑΕΛ, αρχίζει με το δεξί τον δεύτερο γύρο.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΑΕΛ: Ανέστης, Μπάστο, Παπαφώτης,(79. Γερολέμου) Μεντόζα,( 79. Θεμιστοκλέους) Σέρνιτς, Μορέιρα,(59. Μόρσαι) Φιλίποβιτς, Τσούκα, Μακρής,(46. Μίντσεφ) Τζάλμα, Κα.(89. Σιλβέστρος)

Στον πάγκο : Ολιβέιρα, Φραντζής, Ανδρέου, Μπεραχίνο, Σιλβέστρος, Μόρσεϊ, Μίντσεφ, Νεοφύτου, Κάνο, Γερολέμου, Θεμιστοκλέους, Ντέγοεστ.

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής, Γιαντάλ ,(85. Γιαντάλ) Αντωνίου, Σαρφό, (79. Κ. Αντωνίου) Κάστρο,(79. Αρτζο΄ύμα) Χατζηβασίλης,(79. Βαλτή) Ντιγκινί, Σαμπό, Κλε, (59. Σάντος) Ελευθερίου.

Στον πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Αντωνίου Κ, Σλόγκαρ, Χριστοφή, Ρόχα Σάντος, Ματόνγκο, Ντιομαντέ, Σιφνέος, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης