Εθνικός-Καρμιώτισσα 2-1: Ανατροπή και με το δεξί στη β' φάση!

Ξεκίνημα με το δεξί στη φάση των πλέι άουτ για τον Εθνικό, με την ομάδα της Άχνας να κερδίζει 2-1 στην 1η αγωνιστική της β' φάσης την Καρμιώτισσα. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ από τα αποδυτήρια (3ο λεπτό), κατάφερε να βγάλει αντίδραση και με ανατροπή και σκόρερ τους Καμπρέρα και Λίπσκι, έφτασε στο πρώτο της τρίποντο σε αυτή τη φάση. Νίκη που τον ανεβάζει στους 29 βαθμούς και στο +9 από τη σημερινή του αντίπαλο.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Με δύο γκολ και το παιχνίδι να είναι στα ίσα (1-1), Εθνικός-Καρμιώτισσα πήγαν στα αποδυτήρια με την ισοπαλία και τον Εθνικό να βγάζει αντίδραση μετά το γκολ που δέχθηκε στο… καλημέρα του αγώνα. Στο πρώτο παιχνίδι για τα πλέι άουτ, Εθνικός και Καρμιώτισσα είχαν το πρώτο τους ραντεβού στη φάση αυτή, με τους Σατσιά και Χαραλάμπους να βλέπουν τις ομάδες τους στο πρώτο 45άλεπτο να είναι στην απόλυτη ισορροπία.

Το γκολ της Καρμιώτισσας μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης με ωραίο πλασέ από τον Θεοδώρου, έβαλε δύσκολα στον Εθνικό Άχνας. Ικανοποίηση στον πάγκο του Χρίστου Χαραλάμπους, αποσυντονίστηκε η ομάδα του Σατσιά μετά το γρήγορο γκολ που δέχθηκε. Αυτό ήταν φανερό αφού οι γηπεδούχοι για 25 λεπτά ήταν σχεδόν ανύπαρκτοι στο παιχνίδι, με την Καρμιώτισσα για ένα μισάωρο σχεδόν να έχει το πάνω χέρι.

Ο Εθνικός βρήκε τον τρόπο να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης (1-1) με τον Καμπρέρα και μετά από ωραία κίνηση και σέντρα του Μάριου Ηλία από δεξιά και ο Ισπανός με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 27’. Με τους ίδιους πρωταγωνιστές ο Εθνικός απείλησε ξανά με τον Άντος αυτή τη φορά να αποκρούει.

Μετά το γκολ του Εθνικού, ήταν σειρά της Καρμιώτισσας να μείνει πίσω σε τελικές φάσεις.

Με το καλημέρα του β’ μέρους ο Εθνικός έφερε την ανατροπή με 2-1. Μετά από σέντρα του Πεχλιβάνη,  ο Λίπσκι με γυριστό σουτ το φέρνει τούμα αν και η μπάλα χτύπησε και στον Μαλόνε και ακολούθως κατέληξε στα δίχτυα. Στο 62’ ο Εθνικός ξανά είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Καμπρέρα να βγαίνει σε τετ α τετ, απέκρουσε όμως ο Άντος. Η Καρμιώτισσα όπως στα τελευταία στάδια του α’ ημιχρόνου έτσι και μέχρι το 75’ παρουσίασε μεγάλες δυσκολίες.

Στο 82′ ο Εθνικός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, έχοντας και μία τεράστια ευκαιρία όταν ο Καμπρέρα βρέθηκε ξανά απέναντι από τον Αντος αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να τον νικήσει. Το τελικό σφύριγμα του Φελλά βρήκε νικητή τον Εθνικό.

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι (89’ Χριστοφή), Πεχλιβάνης (77’ Μπίκερ), Λομοτέι, Μεσκίντα (46′ Μπέκερ), Στυλιανού, Καμπρέρα, Μ.Ηλία (72’ Σπιρόφσκι), Αγγελόπουλος (46′ Αρτυματάς)

Καρμιώτισσα: Αντος, Μαλόνε, Ντούμπια, Νεοφύτου (72’ Ρόσσι), Τσουκαλάς, Θεοδώρου (77’ Χαραλάμπους), Γκραντινάρου, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς, Πάβλοβετς, Ψύχας  (53′ Ουεσλάτι)

Κίτρινες: Ντε Ιριόντο, Πεχλιβάνης / Τσουκαλάς, Ουεσλάτι