ΑΕΖ – Καρμιώτισσα 1-2: Βαθιά ανάσα με επική ανατροπή!

Η Καρμιώτισσα έφερε τα πάνω κάτω στο «Αμμόχωστος», καθώς επικράτησε με 2-1 της ΑΕΖ στο «Αμμόχωστος» μετά από ανατροπή, σε αναμέτρηση για την 26η αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 20’ με τον Ντιγκινί, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Κατσταντώνη από την άσπρη βούλα στο 74’, ενώ την ολική ανατροπή για τους πορτοκαλί έκανε ο Τσουκαλάς με τέρμα στις καθυστερήσεις.

Πρόκειται για τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς για την Καρμιώτισσα η οποία «ξεκόλλησε» από την επικίνδυνη ζώνη και βρίσκεται πλέον στο +4.

Υπενθυμίζεται ότι η ΑΕΖ έχει αγώνα λιγότερο, καθώς εκκρεμεί η αναμέτρηση με την Ανόρθωση.

Τις ευκαιρίες η Καρμιώτισσα, το γκολ η ΑΕΖ! Κάπως έτσι κύλησε το πρώτο ημίχρονο στο «Αμμόχωστος».

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά  του αγώνα, έχοντας μάλιστα και τις πρώτες καλές στιγμές, πρώτα με ένα δυνατό σουτ του Ντούμπια στο 4ο λεπτό και στη συνέχεια με ένα άστοχο πλασέ από τον ίδιο ποδοσφαιριστή στο 15’.

Πέντε λεπτά αργότερα και κόντρα στη ροή του αγώνα, η ΑΕΖ πήρε προβάδισμα με το γκολ του Ντιγκινί στο 20’. Ο Σαμπό με έξυπνη εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Γάλλο επιθετικό και αυτός κατέβασε ωραία, πάτησε στην αντίπαλη περιοχή και με ένα εύστοχο πλασέ έγραψε το 1-0.

Μετά το τέρμα της, η ΑΕΖ έδειχνε να πατάει καλύτερα ενώ αντίθετα η Καρμιώτισσα έδειχνε εμφανώς επηρεασμένη από το γκολ που δέχτηκε, καθώς έχασε τον επιθετικό ρυθμό που είχε στο ξεκίνημα, ενώ δυσκολευόταν να βρει χώρους.

Μετά το ημίωρο και όσο ο αγώνας πλησίαζε στην ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν και πάλι στροφές, έχοντας μεγάλες χαμένες ευκαιρίες.

Στο 33’ ο Ντούμπια έψαξε με σέντρα τον Κατσαντώνη που κινούνταν στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, με τον τελευταίο να βάζει το πόδι αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο κι έτσι έστειλε τη μπάλα έξω. Στο 45’ ο Θεοδώρου πάτησε περιοχή, ντρίμπλαρε και μετά έκανε το πλασέ από πλάγια θέση, όμως τον πρόλαβαν τόσο οι αντίπαλοι αμυντικοί, αλλά και ο Μιλοσάβλεβιτς που βγήκε.

Στη συνέχεια ο Κατσαντώνης επιχείρησε ένα καλό, χαμηλό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, το οποίο έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι, ενώ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου η Καρμιώτισσα πλησίασε ξανά την ισοφάριση με τον Ρόσι να κάνει το τακουνάκι από κοντινή απόσταση και να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Με αργό και ισορροπημένο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στη Λάρνακα, με τις δύο ομάδες να έχουν η κάθε μια τις δικές της καλές στιγμές απέναντι από τις δύο εστίες.

Στη συνέχεια Η Καρμιώτισσα έψαξε αντίδραση με κάποια σουτ τα οποία μπλόκαρε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία ο Μιλοσάβλεβιτς, ενώ στο 57’ ο Κατσαντώνης δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας μετά από σέντρα του Νεοφύτου.

Η ΑΕΖ έφτασε προσωρινά σε ένα δεύτερο γκολ στο 69’ ξανά με τον Ντιγκινί, ωστόσο στη συνέχεια το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ στον Γάλλο.

Στην αμέσως επόμενη φάση δόθηκε πέναλτι στην Καρμιώτισσα μετά από ανατροπή του Ντούμπια μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κτασταντώνης ο οποίος δε λάθεψε από τα 11 βήματα και στο 74’ έφερε το ματς στα ίσα για την ομάδα του.

Στο 90+2’ η Καρμιώτισσα πήρε τελικά αυτό που της άξιζε, καθώς ήταν η ομάδα που είχε τις περισσότερες χαμένες ευκαιρίες του αγώνα, με τον Τσουκαλά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και να ολοκληρώνει την επική ανατροπή για την ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών.

ΣΚΟΡΕΡ: Ντιγκινί 20’ – Κατσταντώνης 74’ (π), Τσουκαλάς (90+2')

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χατζηβασίλης (42’), Ελευθερίου (44’), Ιωσηφίδης (84’) - Πάβλοβετς (19’), Νεοφύτου (75’), Κοβάσεβιτς (82’)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής (Κλε 80’), Γιαντάλ, Ε.Αντωνίου, Ελευθερίου, Ρέινολντς (Σαρφό 67’), Σαμπό, Κάστρο, Σλόγκαρ, Χατζηβασίλης (Σάντος 57’), Ντιγκινί.

Στον πάγκο: Μπέκερ, Αντωνίου, Σαρφό, Χριστοφή, Ρόχα, Βάλντι, Αρτζούμα, Ρουίθ, Σιφνέος, Χρίστου, Ταβάρες, Ιωσηφίδης.

Καρμιώτισσα: Αντός, Μαλόνε, Ντούμπια, Τσουκαλάς, Θεοδώρου (Ματθαίου 85’), Ρόσι (Ψύχας 65’), Γκραντινάρου, Αγγελή (Νεοφύτου 35’), Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς, Πάβλοβετς.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Βιολάρης, Μελετίου, Νεοφύτου, Μιχαήλ, Παντελή, Χαραλάμπους, Σπανός, Ματθαίου, Ουεσλάτι, Ψύχας.

Στάδιο:  VITEX – Αμμόχωστος – Επιστροφή

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος