Σταμάτησε το αρνητικό σερί με το μυαλό στο κύπελλο!

Μετά από τρεις ήττες στο πρωτάθλημα, η Νέα Σαλαμίνα έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί και επέστεψε στις νίκες αφού κατάφερε να επικρατήσει της Δόξας με 0-3 σε εκτός έδρας αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο κρίθηκαν όλα. Οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν και τα τρία τους τέρματα και στην επανάληψη έγινε πολύ καλή διαχείριση. Πέραν από τα τρία γκολ που πέτυχε η ομάδα του Χριστοδούλου, στα θετικά και το μηδέν στην άμυνα. Θυμίζουμε, πως στα τρία αρνητικά αποτελέσματα που προηγήθηκαν η Σαλαμίνα δέχθηκε συνολικά δέκα γκολ.

Ουσιαστικοί στόχοι μέσω πρωταθλήματος δεν υπάρχουν, όμως, στην Σαλαμίνα θέλουν να εκμεταλλευτούν τους αγώνες αυτούς έτσι ώστε να είναι έτοιμη η ομάδα στον θεσμό του Κυπέλλου. Πλέον, αλλάζει και το κλίμα αφού η νίκη θα φέρει άλλη ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές και με δυναμική να δουν την δύσκολη συνέχεια.

Η νίκη της Σαλαμίνας κόντρα στην Δόξα, έφερε και ανακούφιση στον τεχνικό της ομάδας, Χριστόδουλο Χριστοδούλου ο οποίος έκανε αναφορά, στην στήριξη που έτυχε από την διοίκηση όταν το πράγμα ζόρισε με τις συνεχόμενες ήττες. Ενδεχομένως αυτή η νίκη να βοηθήσει η νίκη και τον Κύπριο προπονητή.