Καρμιώτισσα - ΑΕΛ 1-3: Διπλό... από ημίχρονο!

Η ΑΕΛ νίκησε με 3-1 την Καρμιώτισσα στο «Στέλιος Κυριακίδης», παίρνοντας νίκη εκτός έδρας μετά από 1,5 μήνα. Ένα παιχνίδι που παρέμεινε ανοιχτό μέχρι το τέλος, όταν ο Κα στο 90+3' διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Το αυτογκόλ του Χριστοφόρου και το γκολ του Μεντόγεβιτς ήταν αυτά που έβαλαν μπροστά την ομάδα της Λεμεσού στο ημίχρονο, για να φτάσει στη δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα με τον Γαρπόζη στον πάγκο. Η Καρμιώτισσα γνώρισε την τέταρτη σερί ήττα και έμεινε στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας, ούσα στους 14 βαθμούς.

Η ΑΕΛ με αυτούς τους τρεις βαθμούς ανέβηκε στους 26, παραμένοντας στην 9η θέση. Σαφώς και αυτή η νίκη της δίνει καλή ψυχολογία, περιμένοντας και την απόφαση του Αθλητικού Δικαστή την ερχόμενη Πέμπτη (8/2) για τον αναβληθέντα αγώνα με τον Απόλλωνα στο Κύπελλο.

Πριν καλά-καλά αρχίσει το παιχνίδι η ΑΕΛ βρήκε τον τρόπο να φτάσει στα αντίπαλα δίχτυα. Στο 5’ ο Μακρής έκανε το γύρισμα από τα αριστερά με τον Χριστοφόρου να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η Καρμιώτισσα αντέδρασε, είχε μια τελική με τον Ντούμπια (19') και στο καλό της διάστημα κέρδισε πέναλτι με τον Θεοδώρου. Μια φάση η οποία συζητείται πάντως, με το VAR να συμφωνεί με τον Ιωάννη Χριστοδούλου. Το πέναλτι αξιοποίησε ο ίδιος ο Θεοδώρου στο 38’. Δυο λεπτά μετά ο Σουκ με το κεφάλι προσπάθησε να νικήσει τον Ανέστη που είχε σωστή αντίδραση στην δεξιά του γωνία.

Το ημίχρονο όμως δεν τελείωσε εκεί καθώς στο 43’ ο Μεντόγεβιτς πήρε την ασίστ από τον Μακρή και προσπερνώντας δυο ποδοσφαιριστές με μια κίνηση, έγραψε το 2-1.

Στο β' ημίχρονο η ΑΕΛ προσπάθησε να διαχειριστεί το υπέρ της αποτέλεσμα και είχε την καλύτερη στιγμή με τον Μίντσεφ στο 61' όμως το σουτ του πέρασε πάνω από την εστία. Την ίδια κατάληξη είχαν και οι τελικές των Ουεσλάτι (49') και Παπαφώτη (53') νωρίτερα. Η Καρμιώτισσα έφερνε τη μπάλα στα καρέ του Ανέστη αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει σε αξιόλογες τελικές προσπάθειες.

Ούτε όμως και οι φιλοξενούμενοι είχαν την τελική πάσα, στις προϋποθέσεις που δημιούργησε στο τρανζίσιον. Μάλιστα, έπρεπε να φτάσουμε στο 90+3' για να καταγραφεί η πρώτη τελική της ΑΕΛ στον στόχο στο β' ημίχρονο, όταν ο Κα με πλασέ νίκησε τον Άντος για το τελικό αποτέλεσμα.

Καρμιώτισσα: Άντος, Ντούμπια, Τσουκαλάς (80’ Χαραλάμπους), Θεοδώρου (58’ Ρόσι), Γκραντινάρου, Χριστοφόρου (90+2’ Αγγελή), Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς, Ουεσλάτι, Σουκ (58’ Νεοφύτου), Παούλαβετς

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Ανδρέας, Μελετίου, Μαλόνε, Μιχαήλ, Ματθαίου, Ψύχας

ΑΕΛ: Ανέστης, Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης, Μεντόσα (56’ Ανδρέου), Φιλίποβιτς, Τσούκα, Μόρσαϊ (32’ Κα), Μίντσεφ (69’ Σέρνιτς), Ντε Λούκας, Μακρής, Τζάλμα (69’ Μαρς)

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Φραντζής, Μπάστο, Μπεραχίνο, Μορέιρα, Μαρς, Σιλβέστρος, Νεοφύτου, Γερολέμου

Καρμιώτισσα – ΑΕΛ 1-3
Σκόρερ: Θεοδώρου (38’ πεν.) / αυτ. Χριστοφόρου (5’), Μεντόγεβιτς (43’), Κα (90+3')
Κίτρινες: Γκραντινάρου, Σουκ / Τζάλμα, Μεντόσα, Τσούκα, Ανδρέου