Ανόρθωση - Δόξα 0-2: ΜΠΑΜ στην Λάρνακα!

Τεράστια νίκη για τη Δόξα! Η ομάδα του Γιώργου Πετράκη πανηγύρισε το πρώτο διπλό της σεζόν μέσα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» υποχρεώνοντας την Ανόρθωση στη δεύτερη φετινή της εντός έδρας ήττα.

Ο Τρούγιτς άνοιξε το σκορ στο 19', απέκρουσε πέναλτι του Γκασαμά στο 90' ο Αγριμάκης στο ντεμπούτο του και ο Ασάντε υπέγραψε την μεγάλη αυτή επικράτηση στο 90+5'! Έτσι η Ανόρθωση υποχώρησε στην 5η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Δόξα με το «τρίποντο» που πήρε ανέβηκε στους 11 βαθμούς.

Η Ανόρθωση προσπάθησε από την αρχή να επιβάλει τον ρυθμό της αλλά δυσκολεύτηκε αρκετά, με πολλές χαμένες μεταβιβάσεις στο μεσοεπιθετικό τρίτο. Πέραν από μια τελική του Ουαρίς στο πρώτο 20λεπτο δεν απείλησε ιδιαίτερα.

Αντίθετα στο 19’ ο Τρούγιτς μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και με δεξί πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μιχαήλ για το 0-1. Από εκείνο το σημείο μέχρι το 41’ η Δόξα έλεγξε το ρυθμό.

Σε εκείνο το σημείο ο Φερέιρα με σουτ από το ύψος της περιοχής δεν βρήκε στόχο, όπως ούτε και η προσπάθειά του στο 45+1’. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κορέια έκανε το σουτ μετά από μελέ στην περιοχή, αλλά ούτε και αυτός σημάδεψε σωστά.

Ο Γκαγιέγο δεν ήταν ικανοποιημένος σοτ α’ ημίχρονο, εν αντιθέσει με τον Γιώργο Πετράκη και έριξε στο γήπεδο τον Τσίκο. Λίγα δευτερόλεπτα από την έναρξη της επανάληψης ο Γκασαμά έχασε τεράστια προϋπόθεση αλλά βρήκε... αέρα, ανενόχλητος εντός περιοχής.

Μέχρι το 60’ η Ανόρθωση κατέγραψε άλλες τρεις τελικές με τους Φερέιρα (51’), Κίκο (56’) και Κάργα (60’) χωρίς ωστόσο κάποια εξ αυτών να νικήσει τον Αγριμάκη. Η Δόξα απορρόφησε την πίεση και μέχρι το 80’ δεν είχε απειληθεί. Ούτε από τη στατική φάση με τον Τζούλιου κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τον Αγριμάκη, όπως ούτε και ο Χρυσοστόμου (88’).

Στο 90’ κέρδισε πέναλτι η βαρωσιώτικη ομάδα με τον Αγριμάκη να αποκρούει την εκτέλεση του Γκασαμά στο κέντρο της εστίας και έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την ομάδα του Γιώργου Πετράκη να πετυχαίνει μια τεράστια νίκη.

Ανόρθωση: Μιχαήλ, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Κάργας, Κορέια, Φερέιρα (68’ Παρούτης), Τιουνέ, Ουαρίς (75’ Τζουλίου), Γκασαμά, Κίκο (68’ Χρυσοστόμου), Μουσοντά (46’ Τσίκο)

Στον πάγκο: Πισιήας, Κεραυνός, Αρτυματάς, Μακούν, Αντωνίου, Κορρέα, Κωνσταντίνου

Δόξα: Αγριμάκης, Τάντι, Τρούγιτς (76’ Τραϊτσέφσκι), Βελκόφσκι, Αντωνιάδης, Προβυδάκης, Β. Κυριάκου, Χ. Κυριάκου (75’ Αλσεούς), Πούριτς, Ασάντε, Χάνι (84’ Σκόγκλουντ)

Στον πάγκο: Αντωνίου, Κυριάκου, Ναμπί, Λοϊζίδης

Ανόρθωση - Δόξα 0-2
Σκόρερ:  Τρούγιτς (19’), Ασάντε (90+5')
Κίτρινες: Μαρμούκ, Κάργας / Τάντι, Τρούγιτς