Ομόνοια-Πάφος FC 1-2: Yπέγραψε το σπουδαίο διπλό... ο Τάνκοβιτς!

Η Πάφος FC πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Ομόνοιας με 1-2, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η Παφιακή ομάδα που είχε για χρυσό σκόρερ τον Τάνκοβιτς στο 87ο λεπτό, έφτασε τους 41 βαθμούς ενώ οι πράσινοι έμειναν στους 39 βαθμούς.

Με 10 παίκτες  ολοκλήρωσε το ματς η Ομόνοια, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Κουλιμπαλί για κτύπημα στον Γκολντάρ εκτός φάσης σε χρόνους καθυστέρησης.

Η Παφιακή ομάδα μπήκε καλύτερα στον αγώνα, απείλησε πρώτη με κεφαλιά του Μπρούνο στο 3ο λεπτό ενώ είχε τις προϋποθέσεις και στην συνέχεια. Στο 13ο λεπτό η Ομόνοια έφτιαξε την πρώτη της τελική, όταν ο Σίμιτς από κοντά δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Πάφος που είχε την κατοχή και τον έλεγχο της μπάλας, κατάφερε να πάρει προβάδισμα. Ο Ικόκο έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Βαλακάρι από κοντά, έβαλε την προβολή στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στην συνέχεια, οι πράσινοι ανέβασαν στροφές. Στο 24ο λεπτό, ο Σίμιτς έκανε το πλασέ από κοντά όμως η μπάλα χτύπησε στον Ρους και απομακρύνθηκε. Δύο λεπτά μετά, ήρθε άλλη μια καλή στιγμή για την Ομόνοια. Ο Στεπίνσκι έφυγε στην κόντρα επίθεση, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ όμως ο Ίβουσιτς έκανε την απόκρουση. Στην συνέχεια της φάσης, ήρθε και δοκάρι για τους πράσινους μετά από κεφαλιά του Φράνσον εντός περιοχής.

Η υπεροχή της Ομόνοιας σε αυτό το διάστημα, έφερε και το γκολ της ισοφάρισης. Ο Παναγιώτου έκανε την σέντρα και ο Μπεζούς με κεφαλιά εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 στο 28ο λεπτό.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, η Πάφος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει ξανά προβάδισμα. Ο Ζάιρο έφυγε μόνος απέναντι από τον Φαμπιάνο, όμως, το τελείωμα του ήταν άστοχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια μπήκε καλύτερα θέλοντας να πιέσει την Πάφο. Μάλιστα, στο 50' προσπάθησε η Ομόνοια να γίνει απειλητική με τον Σίμιτς, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 53ο λεπτό έκανε δυνατό σουτ όμως η μπάλα χτύπησε σε παίκτη των φιλοξενούμενων και στην συνέχεια απομακρύνθηκε ο κίνδυνος. Τρία λεπτά μετά, ο Φράνσον από ευνοϊκή θέση εντός περιοχής, έκανε άστοχο σουτ σπαταλώντας την ευκαιρία για την ομάδα του.

Ακολούθως, η Πάφος είχε το δικό της καλό διάστημα. Αρχικά. στο 64 απείλησε με μακρινό σουτ του Τάνκοβιτς και δύο λεπτά μετά σουτ του Ζάιρο όμως η μπάλα πέρασε αρκετά έξω.

Ο χρόνος περνούσε, φάσεις όμως δεν υπήρχαν από τις δύο ομάδες. Μέχρι το 87ο λεπτό όταν η Πάφος κατάφερε να πάρει εκ νέου προβάδισμα. Ο Τάνκοβιτς με δυνατή κεφαλιά εντός περιοχής, νίκησε τον Φαμπιάνο δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Στην συνέχεια, δεν υπήρχε χρόνος, η Ομόνοια δεν αντέδρασε και τελικά η Πάφος κατάφερε να φύγει με σπουδαίο διπλό από το ΓΣΠ με 1-2.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

Ομόνοια (Ρέιχνταλ): Φαμπιάνο, Μάθιους, Παναγιώτου (90+2′ Λέζιακς), Κουλιμπαλί, Λανγκ, Κούσουλος, Χάμπος (81′ Κασάμα), Μπέζους, Φράνσον (70′ Κακουλλής), Σίμιτς, Στεπίνσκι (81′ Μπάκιτς)
Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Κελεπέσιης, Μίλετιτς, Ανδρέου, Οζλέρ, Παντελή, Αμού, Προκοπίου

Πάφος FC (Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ικόκο (44′ Γκολντάρ), Κβίντα, Ρους, Μελούσο, Ντράγκομιρ, Ναμ, Βαλακάρι (90′ Μπότσκαϊ), Τάνκοβιτς (90′ Κανέ), Μπρούνο (84′ Τουμάσι), Ζάιρο
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Νταλίνια, Ταβάρες

Διαιτητής: Markovic Momcilo
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος
4ος Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας
VAR: Jovanovic Srdjan
AVAR: Στυλιανού Μάριος
Παρατηρητής:  Καπιτανής Κώστας