Καρμιώτισσα – Νέα Σαλαμίνα 0-1: Διπλό ελπίδας με «χρυσό» Μιγκελίτο!

Η Νέα Σαλαμινα νίκησε με 0-1 την Καρμιώτισσα στο «Στέλιος Κυριακίδης» στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.

Το μοναδικό τέρμα που έκρινε και την αναμέτρηση, σημείωσε ο Μιγκελίτο στο 68’ ο οποίος αποδείχτηκε «χρυσή» αλλαγή, καθώς είχε περάσει στον αγώνα μόλις ένα λεπτό νωρίτερα.

Άλλο ένα σημαντικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Χριστοδούλου η οποία θέλει να εξαντλήσει όλες τις πιθανότητές της για είσοδο στην εξάδα, όσο λιγοστές κι αν είναι αυτές.

Δεν κατάφερε να «κολλήσει» δεύτερο σερί αποτέλεσμα η Καρμιώτισσα, η οποία παραμένει κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα, με την πρώτη απειλή από πλευράς τους να καταγράφεται στο 7ο λεπτό, όταν το σουτ του Κονατέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Άντος.

Στο 13’ σημειώθηκε η καλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου, ξανά από πλευράς Νέας Σαλαμίνας. Ο Νάρσινγκ σέντραρε από δεξιά, βρήκε τον Γιάνγκα στην περιοχή ο οποίος έπιασε την κοντινή κεφαλιά στέλνοντας όμως τη μπάλα λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Στη συνέχεια ο ρυθμός άρχισε να πέφτει, με τους ερυθρόλευκους ωστόσο να είναι η ομάδα που πλησίαζε πιο συχνά την αντίπαλη περιοχή, διατηρώντας την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να γίνεται ουσιαστική.

Η μοναδική προσπάθεια απειλής από πλευράς Καρμιώτισσας στο πρώτο μέρος, καταγράφηκε στο 40’ με ένα άστοχο σουτ του Τσουκαλά, και κάπως έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες είχαν κάποιες καλές στιγμές, όμως έλειπε η καλή τελική προσπάθεια.

Στο 61’ οι φιλοξενούμενοι είδαν άλλη μια κλασική ευκαιρία να χάνεται (μετά από εκείνη στο 13ο λεπτό), με τον Νάρσινγκ να δίνει ουσιαστικά έτοιμο γκολ στον Κονέ, ο οποίος από καλή θέση αστόχησε στέλνοντας τη μπάλα και πάλι λίγο δίπλα από το δοκάρι του Άντος.

Στο 67’ ο Χριστοδούλου έριξε στον αγώνα τον Μιγκελίτο αντί του Κουσμάνοβιτς, με τον Πορτογάλο μέσο να χρειάζεται μόλις λίγα δευτερόλεπτα για να έρθει στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, η οποία αποδείχτηκε και καθοριστική, καθώς από την κεφαλιά του οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν στο σκορ στο 68’, ενώ την ασίστ πιστώθηκε ο Νάρσινγκ.

Στη συνέχεια το σύνολο του Χριστοδούλου διαχειρίστηκε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία το προβάδισμά της, καθώς έκλεισε σωστά τους χώρους, μη επιτρέποντας στον αντίπαλο να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Μελίσσα.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη της αναμέτρησης.

5' Κόρνερ για τη Νέα Σαλαμίνα. Εκτέλεσε ο Νάρσινγκ, απομάκρυναν προσωρινά οι γηπεδούχοι όμως η κατοχή παραμένει σε παίκτες της Νέας Σαλαμίνας.

7' Καλό σουτ από τον Κονέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, λίγο πάνω από την εστία του Άντος η μπάλα.

13' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Νάρσινγκ έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Γιάνγκα έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή στέλνοντας όμως τη μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Άντος.

20' Κάθετη του Σεργίου ο οποίος βρήκε τον Γιάνγκα, αυτός έκανε το διαγώνιο γύρισμα από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει παράλληλα μπροστά από την εστία του Άντος.

25' Κίτρινη στον Ρόσι γιατί μετακίνησε τη μπάλα πριν από εκτέλεση φάουλ.

35' Σουτ από τον Τσουκαλά, άστοχο. Πρώτη απειλή στον αγώνα από πλευράς Καρμιώτισσας.

40' Δοκίμασε ένα σουτ εντός περιοχής ο Νάρσινγκ, η μπάλα κόντραρε μετά από παρέμβαση του Κοβάσεβιτς.

45' Δύο λεπτά ο χρόνος καθυστερήσεων.

45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Καρμιώτισσα - Νέα Σαλαμίνα 0-0.

- Ετοιμάζει αλλαγή η Καρμιώτισσα ενόψει του β' ημιχρόνου: Ο Ψύχας μένει στα αποδυτήρια, στον αγώνα θα περάσει ο Μαλόνε.

46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

49' Κεφαλιά του Κονέ, φεύγει πάνω από την εστία.

54' Καλή στιγμή για την Καρμιώτισσα με σουτ του Χριστοφόρου μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα φεύγει αρκετά πάνω από την εστία.

57' Κίτρινη στον Τσουκαλά για φάουλ στον Σεργίου.

59' Σέντρα του Γκραντινάρου, απευθείας στα χέρια του Μελίσσα η μπάλα.

59' Καλό σουτ από τον Κουσμάνοβιτς ακριβώς απέναντι από την εστία της Καρμιώτισσας, μπλοκάρει εύκολα ο Άντος.

61' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Νάρσινγκ έδωσε έτοιμο γκολ στον Κονέ ο οποίος αστόχησε από πολύ καλή θέση, στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Άντος.

65' Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Μέσα οι Χαραλάμπους και Σουκ, αντί των Τσουκαλά και Ρόσι.

67΄ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα: Μέσα Μιγκελίτο, έξω ο Κουσμάνοβιτς.

68' ΓΚΟΛ 0-1 η Νέα Σαλαμίνα! Ο Μιγκελίτο δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους με κεφαλιά, μετά από ασίστ του Νάρσινγκ. Στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα ο ποδοσφαιριστής των ερυθρόλευκων δίνει τη λύση στην ομάδα του.

74' Κίτρινη στον Νεοφύτου. Ήταν στο όριο και χάνει ενάν εκ των ΑΕΚ ή ΑΠΟΕΛ.

80' Διπλή κίνηση από τον πάγκο της Σαλαμίνας: Μέσα Κατσιάρης και Κορομά, έξω Φράγκο και Νάρσινγκ.

83' Νέα κίνηση και από τον Χαραλάμπους: Μέσα Ματθαίου και Μπεν Σαλάμ αντί των Κοβάσεβιτς και Νεοφύτου.

89' Διπλή αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα: Κατσικάς και Χριστοδούλου αντί των Κονατέ και Κονέ.

90' Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος.

90+2' Γύρισμα του Θεοδώρου στην περιοχή, απομακρύνει ο Ντιακιτέ.

90+5' Κίτρινη στον Κορομα.

90+6' Τέλος αγώνα. Εκτός έδρας νίκη με 0-1 για τη Νέα Σαλαμίνα επί της Καρμιώτισσας.

Καρμιώτισσα: Άντος, Νεοφύτου (Μπεν Σαλάμ 83'), Τσουκαλάς (Χαραλάμπους 65'), Θεοδώρου, Ρόσσι (Σουκ 65'), Γκραντινάρου, Χριστοφόρου, Αγγελή, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς (Ματθαίου 83'), Ψύχας (Μαλόνε 46').

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Μαλόνε, Μιχαήλ, Χαραλάμπους, Μπεν Σαλάμ, Ματθαίου, Σουκ.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Κονατέ (Κατσικάς 89'), Ναρσινγκ (Κορομά 80'), Κουζμάνοβιτς (Μιγκελίτο 67'), Μπεχαράνο, Κονέ (Χριστοδούλου 89'), Φράγκος (Κατσιάρης 80'), Γιάνγκα, Βίκτωρος, Ντιακιτέ.

Στον πάγκο: Κίσσας, Καλανίδης, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Σπυριδάκης, Λέουκο, Χριστοδούλου, Κατσιαρής, Έντσον, Κορομά.

ΣΚΟΡΕΡ: - Μιγκελίτο (68')

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρόσι (25'), Τσουκαλάς (57'), Νεοφύτου (74') - Κορόμα (90+5')