Δόξα-Απόλλωνας 0-3: Σε στυλ προπόνησης πριν τον «τελικό»

Εύκολα, άνετα και χωρίς να ιδρώσει ο Απόλλωνας πήρε μια νίκη ουσίας αλλά και ψυχολογίας με το άνετο 0-3 επί της Δόξας στην Περιστερώνα.

Οι «γαλάζιοι» της Λεμεσού έδειξαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πως δεν είχαν την διάθεση να μπουν σε μπελάδες, κλειδώνοντας την υπόθεση νίκη από τα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου. Σκόρερ για την ομάδα του Ματσίν οι Μαλεκκίδης, Βαλμπουενά και Μπαγκενγκά.

Στους 32 πόντους ο Απόλλωνας και στην 7η θέση, στους 8 η Δόξα στη τελευταία θέση.

Χωρίς να δώσει ελπίδες της Δόξας ο Απόλλωνας μπήκε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα δείχνοντας ‘ πως ήθελε να σκοράρει και να τελειώσει το παιχνίδι. Ο Μαλεκκίδης στο 17 της αναμέτρησης κατάφερε να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του και να απλοποιήσει κατά πολύ τα δεδομένα για τον Απόλλωνα. Ο Κύπριος αμυντικός των «γαλάζιων» της Λεμεσού με δυνατό πλασέ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Αντωνίου για το δεύτερο του τέρμα μέσα στη χρονιά. Λίγο πριν το τέλος του αγώνα, ο Βαλμπουενά έκανε το δικό του σόου με ένα φοβερό τέρμα εκτός περιοχής.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι με τέρμα για τον Απόλλωνα όπου κλείδωσε τη νίκη για τον Απόλλωνα, δίνοντας έτσι και την ευκαιρία στον Ματσίν να δώσει ανάσες σε κάποιους ποδοσφαιριστές. Ο Μπαγκενγκά με δυνατό πλασέ νίκησε για Τρίτη φορά τον Αντωνίου κλειδώνοντας τη νίκη για την ομάδα του.

Δόξα: Αντωνίου, Σιέλης (Χ. Κυριάκου 43’), Τάντι (Ε. Κυριάκου 70’), Τρούγιτς, Ναμπί, Βελκόφσκι, Αλσέους (Τραϊτσέφσκι76’), Αντωνιάδης, Προβυδάκης, Πούριτς, Ασάντε (Σκόγκλουντ 76’).

Στον πάγκο οι Αγριμάκης, Κυριάκου Π, Τραϊτσέφσκι, Λοιζίδης, Σκόγκλουντ, Κυριάκου Ε, Κυριάκου Χ.

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Σέλβικ, Πέρετζ, Μαλεκκίδης (Άδωνη 61’), Νταρίκουα, Βαλμπουενά (Αρτεάν 46’), Φιλιώτης, Μάρκες( Ποντικός 46’), Κολ (Πεϊμπέρνς 72’), Μπακένγκα (Σοφοκλέους 77’).

Στον πάγκο οι Λοΐζου, Δημητρίου, Άδωνη, Πεϊμπέρνς, Ποντικός, Αρτεάν, Σοφοκλέους.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Ομηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος

4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης

VAR: Dudic Alessandro

AVAR: Τεχράνυ Ανδρέας