Ομόνοια - Δόξα 5-1: Πεντάστερη στο ντεμπούτο Ρέκνταλ και -4 από την 1η θέση!

Ιδανικό ντεμπούτο στον πάγκο της Ομόνοιας για τον Ρέκνταλ με πεντάρα απέναντι στην ουραγό Δόξα με 5-1. Νίκη που έφερε του «πράσινους» στο -4 από την 1η θέση.

Τα γκολ του αγώνα πέτυχαν οι Λοίζου, Μπέζους, Κούσουλο, Κακουλλής και Σίμιτς το γκολ των φιλοξενούμενων ήταν με αυτογκόλ του Μάθιους. Με τη νίκη της η Ομόνοια έφτασε στους 38 βαθμούς και στην 3η θέση, στην τελευταία θέση η Δόξα με 8 βαθμούς.

Μπήκε δυνατά στον αγώνα η Ομόνοια από το πρώτο κιόλας λεπτό απείλησε με τον Μπέζους να επιχειρεί σουτ εκτός περιοχής αλλά ήταν αδύναμο και πέρασε έξω.

Το σκορ άνοιξε στο 7’ με τον Λοϊζου με ωραίο πλασέ από πλάγια μέσα στην περιοχή. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Μπεζούς με μακρινό σουτ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, ενώ δύο λεπτά μετά ο Κούσουλος με προβολή μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 3-0.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να απειλούν την περιοχή της Δόξας, με δύο προσπάθειες του Λοϊζού με πλασέ, τις οποίες εξουδετέρωσε ο Αντωνίου. Στο 37′ ήρθε το 4-0 τέρμα από την άσπρη βούλα με τον Κακουλλή να ευστοχεί.

Λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου, ο Μάθιους έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του όταν επιχείρησε να απομακρύνει. Το 4-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο β’ μέρος, δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία και για άλλα γκολ.

Στο 53’ ο Λοίζου σέντραρε βρήκε απέναντι τον Σίμιτς, πλάσαρε και ο Αντωνίου απέκρουσε.

Στο 70΄διαμορφώθηκε το τελικό σκορ 5-1, όταν έκλεψε ο Μπέζους έδωσε την κάθετη στον Σίμιτς, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Αντωνίου.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο (50’ Λέτσιακς), Κακουλλής (71’ Αλιούμ), Λοίζου, Σίμιτς (79’ Αμού), Παναγιώτου, Κούσουλος, Χαραλάμπους (70’ Φράνσον), Μπέζους (79’ Μπασιρού)

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Κελεπέσιης, Ψάλτης , Ζαχαρίου, Λάνγκ, Προκοπίου.

Δόξα: Αντωνίου, Τάντι, Τρούγιτς(65’ Σκοντλάντ), Σαντίκ (82’ Τραιτσέφσκι), Ναμπί, Βελκόφσκι, Αλσέους (57’ Τζετζέ), Αντωνιάδης (46’ Σιέλης), Κυριάκου Ε. (56’ Προβυδάκης), Πούριτς, Ασάντε

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Κυριάκου Π., , Λοιζίδης, Κυριάκου Χ.

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος

4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος