Οθέλλος – Καρμιώτισσα 0-3: Έσπασε το ρόδι με… «περίπατο»!

Σε απογευματινό περίπατο μετέτρεψε την έξοδο της στο «Αμμόχωστος» η Καρμιώτισσα για τον αγώνα της 19ης αγωνιστικής με τον Οθέλλο.

Η ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών επικράτησε με 0-3 και έσπασε το ρόδι, φτάνοντας στο πρώτο της διπλό τη φετινή σεζόν, προσπερνώντας τον σημερινό αντίπαλό της στη βαθμολογία.

Τα τέρματα που έδωσαν το πολύτιμο τρίποντο στους φιλοξενούμενους, σημείωσαν οι Τσουκαλάς (7’), Ντούμπια (24’) και Ρόσι (37’).

Με δέκα παίκτες από το 23ο λεπτό κλήθηκε να αγωνιστεί ο Οθέλλος λόγω της αποβολής του Σλάβικ μετά από δεύτερη κίτρινη.

Σημαντικό από κάθε άποψη το σημερινό διπλό της Καρμώτισσας, η οποία άφησε πίσω στη βαθμολογία τον Οθέλλο και ανέβηκε 11η με 14  βαθμούς. Στους 13 και τη 12η θέση έμεινε η ομάδα του Μίχαλ Σκάζνι.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στον αγώνα και κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο με ένα γρήγορο γκολ στο 7’. Ο Αγγελή έκανε το γύρισμα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Θεοδώρου και αυτός έδωσε την ασίστ στον Τσουκαλά, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έκανε το τελείωμα, βάζοντας από νωρίς σε θέση οδηγού την Καρμιώτισσα.

Στην αμέσως επόμενη φάση η ομάδα του Χαραλάμπους είχε άλλη μια καλή ευκαιρία με το σουτ του Θεοδώρου να φεύγει λίγο έξω στο 8’.

Ο Οθέλλος προσπάθησε να ισορροπήσει μετά το δεκάλεπτο, χωρίς όμως να βρει τον τρόπο να γίνει απειλητικός, ενώ η πρώτη του καλή προϋπόθεση καταγράφηκε στο 21’ όταν το δυνατό μακρινό σουτ του Πιχ πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Άντος.

Στο 23’ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς ο Σλάβικ μετά από ένα αχρείαστο φάουλ, αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, παίρνοντας νωρίς τον δρόμο για τα αποδυτήρια.

Ένα λεπτό αργότερα, η Καρμιώτισσα σημείωσε και δεύτερο τέρμα, αυτή τη φορά με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντούμπια.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής προσπάθησε να απειλήσει ξανά στο 32’ με ένα καλό σουτ, το οποίο ωστόσο διάβασε και απομάκρυνε σωτήρια σε κόρνερ ο Παναγιώτου.

Στο 37’ η Καρμιώτισσα έδωσε διαστάσεις στη νίκη της, με τον Ρόσι να γράφει το 0-3, έπειτα από ασίστ του Ντούμπια, ο οποίος είχε φύγει προηγουμένως γρήγορα σε μια υποδειγματική αντεπίθεση.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ήταν εμφανής η πρόθεση της Καρμιώτισσας να διαχειριστεί το προβάδισμά της και μετά να προσπαθήσει για ένα τέταρτο γκολ, ενώ από την άλλη ο Οθέλλος προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τους χώρους ώστε να ψάξει αντίδραση.

Η πρώτη καλή στιγμή του β’ μέρους ήταν για τους γηπεδούχους με τον Ανάνγκ  να κάνει ένα χαμηλό σουτ, ωστόσο έπεσε σωστά στη γωνία και απομάκρυνε ο Άντος.

Στο 58’ ο Κατσαντώνης προσπάθησε να απειλήσει από πλευράς φιλοξενουμένων με ωραίο τελείωμα εντός περιοχής με τον Παναγιώτου να αποκρούει, με τον κίπερ του Οθέλλου να λέει εκ νέου «όχι» στην προσπάθεια του Ντούμπια στο 61’.

Στη συνέχεια, και όσο ο αγώνας πλησίαζε στα τελικά του στάδια, ο ρυθμός και το θέαμα δεν ήταν ανάλογα με του πρώτου ημιχρόνου, στο οποίο κρίθηκε τελικά και η έκβαση της αναμέτρησης.

ΣΚΟΡΕΡ: - Τσουκαλάς (7’), Ντούμπια (24’), Ρόσι (37’)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σλάβικ (6’, 23’), Χριστοδούλου (48’), Ντούρις (51’), Κόπας (70’) – Γκραντινάρου (68’)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Σλάβικ (δεύτερη κίτρινη) -

Οθέλλος: Παναγιώτου, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι (Κορίνους 67’), Κυριάκου (Χταζηπασχάλης 67’), Χριστοδούλου, Σούτο (Ανάνγκ 33’), Σλάβικ, Κόπας, Ντούρις (Ιωάννου 82'), Πιχ (Σανγκαρέ 82').

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Ταουντούλ, Μαλλούρη, Σανγκαρέ, Κατσιατή, Καστάνας, Χατζηπασχάλης, Ανάνγκ, Ιωάννου, Κορίνους.

Καρμιώτισσα: Άντος, Μαλόνε, Ντούμπια, Νεοφύτου (Χαραλάμπους 62’),Τσουκαλάς, Θεοδώρου (Ψύχας 74’), Ρόσι (Σουκ 62’), Γκραντινάρου, Χριστοφόρου (Μπεν Σαλάμ 74’), Κατσαντώνης (Μιχαήλ 83'), Αγγελή.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Βιολάρης, Μιχαήλ, Χαραλάμπους, Μπεν Σαλάμ, Ματθαίου, Σουκ, Ψύχας.

Στάδιο: VITEX – Αμμόχωστος Επιστροφή