Νέα Σαλαμίνα – Ολυμπιακός 3-2: Ιδανικό φινάλε με τριάρα!

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τη φετινή σεζόν η Νέα Σαλαμίνα, η οποία επικράτησε με 3-2 του Ολυμπιακού στο «Αμμόχωστος», στο πλαίσιο της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής για τη β’ φάση του β’ ομίλου του Πρωταθλήματος Cyta.

Οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν τη μπάλα απειλώντας αρχικά με κάποια σουτ τα οποία ωστόσο δεν ανησύχησαν τον Μολ.

Στη συνέχεια η Σαλαμίνα ανέβασε στροφές, με αποτέλεσμα να ανοίξει και το σκορ στο 24’. Ο Καρλίτος μπήκε στην περιοχή και με σέντρα βρήκε τον Μιγκελίτο με τον Πορτογάλο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινό πλασέ.

Οι «ερυθρόλευκοι» εξακολουθούσαν να ελέγχουν τον αγώνα, και δέκα λεπτά αργότερα διπλασίασαν το προβάδισμά τους. Στο 34’ ο Σεργίου από δεξιά άλλαξε παιχνίδι βρίσκοντας απέναντι τον Τιάγκο και αυτός με τη μία έκανε το διαγώνιο πλασέ στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Μολ γράφοντας το 2-0, που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο 55΄ο Ολυμπιακός απείλησε με δυνατό βολέ του Πεχλιβάνη αναγκάζοντας τον Καλανίδη σε εντυπωσιακή απόκρουση. Στην αμέσως επόμενη φάση η Νέα Σαλαμίνα έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση με τον Μιγκελίτο να βρίσκει τον Φλοριάν και αυτός με εύστοχο τελείωμα να γράφει το 3-0 στο 56’.

Για τους φιλοξενούμενους μείωσε στο 69’ ο Κορομά με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ενώ στο 88’ ο Πεχλιβάνης με ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Η ομάδα της Αμμοχώστου κλείνει τη σεζόν στη δεύτερη θέση του β’ γκρουπ με 58 βαθμούς. Από την τελευταία θέση με 28 βαθμούς αποχαιρετά την πρώτη κατηγορία ο σύλλογος της Λευκωσίας.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη στην αναμέτρηση.

10' Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, κυκλοφορούν τη μπάλα οι γηπεδούχοι.

14' Δυνατό σουτ από τον Σεργίου, η μπάλα κόντραρε στον Καϊάφα και κατέληξε στον Μολ.

20' Χωρίς τη μεγάλη ευκαιρία τα πρώτα είκοσι λεπτά στο «Αμμόχωστος».

24' Γκολ και 1-0 η Νέα Σαλαμίνα με τον Μιγκελίτο. Ο Καρλίτος μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα βρίσκοντας τον Πορτογάλο και αυτός από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

34' Γκολ 2-0 η Νέα Σαλαμίνα με τον Τιάγκο. Με διαγώνιο πλασέ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μολ διπλασιάζοντας το προβάδισμα των γηπεδούχων.

- Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Με τους ίδιους 11 συνεχίζουν οι δύο ομάδες.

54' Δυνατό βολέ από τον Πεχλιβάνη μετά από εκτέλεση κόρνερ, εκπληκτική απόκρουση από τον Καλανίδη.

55' 3-0 η Νέα Σαλαμίνα με Φλοριάν Τομές ο οποίος νίκησε τον Μολ στο τετ-α-τετ.

69' 3-1 Μειώνει ο Ολυμπιακός. Σκόρερ ο Κορομά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Η μπάλα κόντραρε και στον Νικολάου προτού καταλήξει στα δίχτυα.

75' Νέα προσπάθεια για τη Σαλαμίνα με τον Φλοριάν, σε ετοιμότητα ο Μολ.

88' 3-2 για τον Ολυμπιακό με τον Πεχλιβάνη.

90' Τρία λεπτά ο χρόνος καθυστερήσεων.

90+2' Σουτ του Χέντρικς, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Καλανίδης.

- Τέλος στην αναμέτρηση. Νίκη με 3-2 για τη Νέα Σαλαμίνα.

Οι εντεκάδες:

Νέα Σαλαμίνα: Καλανίδης, Σεργίου, Μαλεκκίδης, Μιγκελίτο, Σάντι, Καρλίτος, Νικολάου, Φλοριάν, Μαργκάσα, Βίκτωρος, Τιάγκο.

Στον πάγκο για τη Σαλαμίνα: Κίσσας, Άδωνη, Μάντζεκ, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Ευθυμίου, Φράγκος, Μποτεάκ, Ντορεγκαράι, Λέουκο, Οφόρι, Έντσο.

Ολυμπιακός: Μολ, Πεχλιβάνης, Χριστοδούλου, Δημητρίου, Χέντρικς, Νάνι, Ζεφκής, Καϊάφας, Ενόχ, Χατζιμητσής, Κορομά.

Στον πάγκο για τον Ολυμπιακό: Πισίας, Χριστοφόρου, Ιωάννιδης, Κοκορίδης, Χριστοδούλου, Δ.Δημητρίου.

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Ιακώβου Χαράλαμπος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Μεταξάς Μιχάλης