Ολυμπιακός-Νέα Σαλαμίνα 1-0: «Χρυσό» τρίποντο στις καθυστερήσεις!

Ο Ολυμπιακός είπε την τελευταία του λέξη στις καθυστερήσεις του αγώνα με τη Νέα Σαλαμίνα, παίρνοντας ένα πολύτιμο τρίποντο στο 90+2’ με τον Δόση. Χρυσός σκόρερ στην αναμέτρηση για τους μαυροπράσινους, με το τρίποντο αυτό να δίνει βαθμολογική ανάσα στη γηπεδούχο ομάδα και ντόπες ψυχολογίας ενόψει του επαναληπτικού αγώνα με την ΑΕΛ για το θεσμό του κυπέλλου.

Στο 1-0 το τελικό αποτέλεσμα στο Μακάρειο στάδιο για την 7η αγωνιστική των πλέι-άουτ. Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα χωρίς να καίγεται ιδιαίτερα για βαθμολογικό κίνητρο, γνώρισε την ήττα μετά από καιρό, παραμένοντας όμως στην κορυφή του β’ ομίλου. Ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην 6η θέση και τους 26 βαθμούς, παίρνοντας ανάσες ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις, με τη Νέα Σαλαμίνα μάλιστα στο 84’ να χάνει μοναδική ευκαιρία για ν’ ανοίξει το σκορ μετά το χαμένο πέναλτι του Ντορεγκαράι.

Ολυμπιακός: Μολ, Λιασίδης, Μπάρντι, Σάλι (46′ Κα), Έσελινγκ, Χριστοδούλου (62′ Πεχλιβάνης), Δόσης, Σλόγκαρ (86′ Γκόρουπετς), Χέντρικς (46′ Ντουρμισάι), Αλτσέους (62′ Νάνι), Κορομά

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Ντάτκοβιτς, Τσίκο, Μάντζεκ, Κλίμοβιτς (88′ Φελίπε), Φράγκος (58′ Καρλίτος), Μποτεάκ (84′ Κουμουρής), Νικολάου (58′ Οφόρι), Λέουκο, Ντιακιτέ (46′ Άδωνη), Ντορεγκαράι

Κίτρινες: Δόσης, Μολ, Σλόγκαρ, Κορομά, Μπάρντι, Έσελιγνκ /

Το Live του αγώνα:

ΤΕΛΙΚΟ: Ολυμπιακός- Νέα Σαλαμίνα 1-0

90+2' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό με Δόση και 1-0

87' Σουτ από τον Κλίμοβιτς, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

85' Ο Ντορεγκαράι εκτελεί το πέναλτι και ο Μολ αποκρούει, κρατώντας τον Ολυμπιακό ζωντανό στο ματς!

Πέναλτι για Σαλαμίνα μετά από χέρι του Κα στην περιοχή

80' Ακόμη δέκα λεπτά για το τέλος, παραμένει το 0-0

63' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από Μποτεάκ η μπάλα εκτός

56’ Σουτ από τον Τσίκο, έξω

55' Σπουδαία απόκρουση Κίσσα σε διαγώνιο σουτ του Κα

53' Κακή εκτέλεση φάουλ από Χριστοδούλου

Έναρξη β' ημιχρόνου

Ημίχρονο: Ολυμπιακός- Νέα Σαλαμίνα 0-0

40' Όμορφη ενέργεια από Χέντρικς, η μπάλα πάνω από την εστία της Σαλαμίνας

29' Σε καλή θέση ο Κορομά, επιχειρεί το σουτ, μπλοκάρει ο Κίσσας

21' Φωνές για πέναλτι από Νέα Σαλαμίνα μετά την επαφή Λιασίδη - Τσίκο - Η φάση εξετάστηκε και το ματς συνεχίζεται κανονικά

17' Σε καλό σημείο ο Σάλι, δεν μπορεί για το σουτ

7' Δυνατό σουτ από Μιχάλη Χριστοδούλου, η μπάλα πάνω από την εστία του Κίσσα στην πρώτη τελική της αναμέτρησης