Ακρίτας-Δόξα: Σπουδαίο διπλό και άλμα παραμονής!

Σπουδαία νίκη για τη Δόξα επί του Ακρίτα εκτός έδρας στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Β' φάσης του πρωταθλήματος. Μάλιστα αυτή ήρθε με ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 34' με τον Γαβιρήλ, το συγκρότημα του Σακκά στο 2ο ημίχρονο με δράστες τους Ασάντε (69') και Τιτζανί (90+1') έφερε τα κάτω-πάνω.

Η Δόξα έφτασε τους 30 βαθμούς, όσους έχει και η Καρμιώτισσα, ενώ ο Ακρίτας παρέμεινε στους 14. Ο προσφυγικός σύλλογος την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον Ολυμπιακό, ενώ η ομάδα του Λακτιόνοφ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Ανόρθωση.

Το Sportime σας μετέφερε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα.

Οι αρχικές εντεκάδες και οι αλλαγές που έγιναν:

Ακρίτας: Περντρέου, Κονέ (72' Κλεμέντε), Άμπραχαμ, Εράσο, Μεντιμόρετς, Γαβριήλ (72' Αμπντουσαλάμοφ), Σέχιτς, Τόρες (90+2' Ντούποφ), Σαραβάνια, Καραγιάννης, Αραούχο (59' Λόπες)

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι (85' Τιτζανί), Σαντίκ, Ασαμόα (46' Ίλιτς),  Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Ασάντε (90+4' Ογιάλα), Τρούγιτς (90' Μέσκα)

Κίτρινες: Σέχιτς, Εράσο, Τόρες, Γαβριήλ / Ασαμόα

Κόκκινες: -

Το Live:

- Τέλος στον αγώνα. Μεγάλη νίκη για τη Δόξα που φτάνει τους 30 βαθμούς, στους 14 έμεινε ο Ακρίτας

90+4' Έξω ο Ασάντε, μέσα ο Ογιάλα για τη Δόξα

90+2' Έξω ο Τόρες, μέσα ο Ντούποφ για τον Ακρίτα

90+1' Γκολ για τη Δόξα και 1-2! Σκόρερ ο Τιτζανί μετά από γύρισμα του Ασάντε. Ανατροπή για τους φιλοξενούμενους

90' Ο Τρούγιτς θα περάσει εκτός, μέσα ο Μέσκα για τη Δόξα

89' Ο Σαντίκ το πλασέ, έξω η μπάλα

89' Τέσσερα τα έξτρα λεπτά

87' Ο Στυλιανού το πλασέ, διώχνει σωτήρια ο Περντρέου

85' Μέσα ο Τιτζανί, έξω ο Μπένι για τη Δόξα

84' Παραμένει το 1-1 στο ματς

77' Κεφαλιά του Καραμανώλη, έξω η μπάλα

72' Έξω οι Κονέ και Γαβριήλ, μέσα οι Κλεμέντε και Αμπντουσαλάμοφ

69' Ισοφαρίζει η Δόξα με τον Ασάντε. Ο Γκανέζος εκμεταλλεύτηκε τη λάθος έξοδο του Περντρέου και με πλασέ κάνει το 1-1

61' Σουτ από τον Μπένι, έξω η μπάλα

60' Κίτρινη στον Γαβριήλ, ήταν στο όριο και χάνει ένα εκ των δύο επόμενων αγώνων

59' Έξω ο Αραούχο, μέσα ο Λόπες για τον Ακρίτα

55' Μεγάλη φάση για τον Ακρίτα, το πλασέ του Εράσο φεύγει έξω

52' Απομακρύνει ο Στυλιανού την εκτέλεση κόρνερ του Γαβριήλ

52' Σουτ από τον Γαβριήλ, σε κόρνερ η μπάλα

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

- Έξω ο Ασαμόα, μέσα ο Ίλιτς για τη Δόξα

- Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, 1-0 μπροστά ο Ακρίτας

45' Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος

43' Ο Αντενόν εντός περιοχής πιάνει το πλασέ, έξω η μπάλα. Ήταν εκτός ισορροπίας ο στόπερ των φιλοξενούμενων

40' Ο Τρούγιτς το διαγώνιο πλασέ, αστοχεί ο άσος της Δόξας

38' Κίτρινη στον Ασαμόα

37' Ο Ασάντε το γύρισμα, προ της γραμμής απομακρύνει ο Σέχιτς

34' Γκολ για τον Ακρίτα! Ο Γαβριήλ με ένα φοβερό σουτ κάνει το 1-0 και δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους

33' Κίτρινη σε Τόρες

25' Κεφαλιά από τον Εράσο, άστοχος ο Ισπανός άσος του Ακρίτα

23' Παραμένει το 0-0 στον αγώνα

19' Κεφαλιά του Αντενόν, λίγο έξω η μπάλα

15' Κίτρινη στον Εράσο

13' Μεγάλη φάση για τη Δόξα. Ο Μπένι από πλάγια θέση προ κενής εστίας σημαδεύει την εξωτερική πλευρά των διχτύων

11' Στο 0-0 ο αγώνας, ο Ακρίτας έχει περισσότερο την κατοχή

6' Κίτρινη στον Σέχιτς

4' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά

1' Έναρξη στον αγώνα

18:58 Οι δύο ομάδες μαζί με τους διαιτητές εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο

18:56 Παναγιώτης Χατζηγεωργίου ο ρεφ του αγώνα, στο VAR ο Μενέλαος Αντωνίου

18:55 Οι αναπληρωματικοί πήραν θέση στους πάγκους

18:45 Ολοκληρώθηκε το ζέσταμα των δύο ομάδων, πήγαν όλοι στα αποδυτήρια και σε λίγο θα επιστρέψουν για το πρώτο σφύριγμα