Πάφος 1-2 ΑΠΟΕΛ: Την νίκησε, της έσπασε το αήττητο και ανέβηκε στην κορυφή!

Το ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής με την Πάφο στο «Στέλιος Κυριακίδης». Οι γαλαζοκίτρινοι με γκολ του Σούσιτς που με δύο κεφαλιές νίκησε ισάριθμες φορές των Άντος, πέρασαν με 2-1 από την Πάφο. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 90’ με τον Ζουνίνιο, όμως το γκολ του δεν ήταν αρκετό.

Έτσι, ο Μιλόγεβιτς που γράφει το «εννιά στα εννιά» από την ημέρα που ανέλαβε τα ηνία, οδήγησε για πρώτη φορά το ΑΠΟΕΛ στην κορυφή της βαθμολογίας, όντας πλέον στους 33 βαθμούς με την Πάφο να μένει στους 31.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την Πάφο στο φετινό πρωτάθλημα. Δύο αποβολές για Κανέ και Κρέσπο στο παιχνίδι.

Το ματς:

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι με σκοπό να το ελέγξουν και να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Η Πάφος πίεζε ψηλά στα αρχικά στάδια του αγώνα με το ΑΠΟΕΛ όμως να αναχαιτίζει τις περισσότερες προσπάθειες των γηπεδούχων.

Στο 15’ του αγώνα, στην πρώτη στατική φάση των φιλοξενούμενων, από κόρνερ του Βιγιαφάνες άνοιξε το σκορ με δυνατή κεφαλιά ο Σούσιτς.

Η Πάφος προσπάθησε να αντιδράσει και έφτιαξε κάποιες ευκαιρίες με Βαλακάρι και Ζάιρο όμως ο Μπέλετς δεν ανησύχησε ιδιαίτερα.

Στο 45' από νέο κόρνερ του Βιγιαφάνες, ο Ντβάλι έκανε το γύρισμα και ο Σούσιτς ήταν ξανά εκεί για να νικήσει τον Άντος.

Η Πάφος στο β' ημίχρονο έπρεπε να ρισκάρει και να βγει μπροστά. Στο 55' ένα επικίνδυνο γύρισμα του Ικόκο πέρασε έξω, και τρία λεπτά μετά αναγκάστηκε να συνεχίσει με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Κανέ για φάουλ του Μαρκίνιος.

Όλα έδειχναν πως το ΑΠΟΕΛ θα έπαιρνε τη νίκη, όμως στο 72' ο Παϊρέττο οδηγήθηκε στο on-field review για φάουλ του Κρέσπο στον Σεμέδο, που ήταν στα όρια της περιοχής. Ο διαιτητής αφότου είδε τη φάση, άλλαξε το χρώμα της κάρτας, αφού αρχικά υπέδιξε κίτρινη.

Από το φάουλ ο Τάνκοβιτς απείλησε τον Μπέλετς που ήταν σε ετοιμπότητα ενώ ο Τάνκοβιτς σημάδεψε το δοκάρι στο 89'. Ένα λεπτό αργότερα από σέντρα του Ικόκο, ο Ζουνίνιο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά εντός εστίας, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για την Πάφο που δέχθηκε την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Έτσι το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε μόνο στην κορυφή με τον κόσμο του να αποθεώνει τους παίκτες με τη λήξη.

Πάφος: Άντος, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (61’ Χότσκο, 68’ Ναμ), Ντράγκομιρ, Μπάιριτς.

Στον πάγκο: Ολαθάμπαλ, Παλάσιος, Καραμπάτζε, Αλ Γκαντιουί, Δημητρίου, Αμπντουραχίμι, Χέσταντ, Μιχαήλ, Πελάζιο

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντβάλι, Εφραίμ (57’ Ντογκαλά), Βιγιαφάνες (86’ Ντάλσιο), Κρέσπο, Σούσιτς, Μπλουμ (57’ Mαγκλίτσα), Μαρκίνιος (74’ Καρώ), Γουίλερ, Σαρφό, Κονσταντίνοφ

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Νταουσβίλι, Τσεπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Πολυκάρπου

Σκόρερ: Ζουνίνιο (90') / Σούσιτς (15’, 45’)
Κίτρινες: Ντράγκομιρ, Κβίντα / Μαρκίνιος, Σούσιτς
Κόκκινες: Κανέ (2η κίτρινη), Κρέσπο
Διαιτητής: Pairetto Luca