Και το σερί καλά κρατεί… και στο -2 από την κορφή

Άλλη μια νίκη άλλο ένα διπλό για την ΑΕΚ του Χοσέ Όλτρα. Η ομάδα της Λάρνακας πέρασε και από το γήπεδο της Δόξας κερδίζοντας με 0-1 και συνεχίζει την πορεία της προς την κορυφή. Εκεί όπου βρίσκεται το ΑΠΟΕΛ το οποίο κέρδισε σήμερα στο ντέρμπι κορυφής την Πάφο εκτός έδρας με 1-2.

Στους 33 βαθμούς ο ΑΠΟΕΛ στους 31 η ΑΕΚ. «Χρυσός» σκόρερ για την ΑΕΚ ο Γκιούρσκο στο 60ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φαουλ.
Σε ένα πρώτο μέρος το οποίο θα ξεχαστεί αρκετά γρήγορα τόσο από τον κόσμο που βρέθηκε στο «Γλαύκος Κληρίδης Επιστροφή», αλλά και από τους δυο προπονητές Σέου και Όλτρα η ΑΕΚ είχε την κατοχή της μπάλας, απείλησε κάποιες φορές αλλά δεν βρήκε την μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

Από την άλλη η Δόξα αρκέστηκε σε αντεπιθέσεις όμως, ούτε η ομάδα της Κατωκοπίας απείλησε την εστία του Πίριτς.

Δυναμικά μπήκε η ΑΕΚ στο ξεκίνημα και με την συμπλήρωση του πρώτου 10λεπτού έφτιαξε τρεις καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Γκιούρσκο από πλάγια θέση έκανε του σουτ με την μπάλα να περνά έξω. Δυο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Τρισκόφσκι να απειλήσει τον Σισκόφσκι. Ο επιθετικός της ΑΕΚ έκανε το σουτ στο 4ο λεπτό με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία.

Καλύτερη με Σανχούρχο
Στο 10ο λεπτό η ΑΕΚ έφτιαξε την καλύτερη της ευκαιρία στο πρώτο μέρος. Από αριστερά έγινε η σέντρα στην περιοχή του Σισκόφσκι η μπάλα κατέληξε στον Σανχούρχο ο οποίος σχεδόν από τν μικρή περιοχή έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνά μόλις έξω. Έπρεπε να περάσουν άλλα 28 λεπτά για να δούμε άλλη μια καλή φάση στην αναμέτρηση με τον Τρισκόφσκι στο 38ο λεπτό να κάνει το δυνατό σουτ με τον τερματοφύλακα της Δόξας να διώχνει την μπάλα και το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Προβάδισμα με Γκιούρσκο
Στο 60ο λεπτό η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ. Η ομάδα του Όλτρα κέρδισε φαουλ σε καλό σημείο με τον Γκιούρσκο να αναλαμβάνει την εκτέλεση του. Η μπάλα κτύπησε και στο κεφάλι του Ατενόν άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίκτυα του για το 0-1.

«Πέτασε» ο Πίριτς
Στο 69ο λεπτό ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα. Μετά από κορνερ ο Καραμανώλης πήρε την κεφαλιά από την μικρή περιοχή με τον Πίριτς να πέφτει εντυπωσιακά και να διώχνει την μπάλα κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι (86’ Κάργκμπο), Κέρλα, Σαντίκ, Ασαμόα (78’ Σόμπτζικ), Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Αμπντουλαχι (66’ Τιτζιανί) Βαγιέχο, Στυλιανού (66’ Ίλιτς)

Στον πάγκο οι: Πρινιωτάκης, Μέσεν, Ιωσηφίδης, Ρονταλέγκα, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Τραϊτσέφσκι, , Μέσκα,

ΑΕΚ: Πίριτς, Μικέλ, Τόμοβιτς, Κάσας, Σανχούρχο (61’ Μάμας), Τρισκόφσκι (79’ Εγγλέζου), Φαράζ (61’ Λόπες), Γκαρσία, Πόνς, Γκιούρτσο (79’ Ροσάλες), Άλτμαν (90’ Ρομό)

Στον πάγκο οι: Γκόρτις, Τούμπας,  Ολαντούντζι, Χριστοφόρου, Ασάντε, Αντρέου

Κίτρινες: Αμπντουλαχί, Κέρλα, Κοβάσεβιτς  / Μικέλ, Μάμας