Εθνικός Άχνας-Ομόνοια 1-2: Διπλό κορυφής για τους πράσινους

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Ομόνοια κόντρα στον Εθνικό ωστόσο η ομάδα του Χένινγκ Μπέργκ κατάφερε και πήρε την νίκη η οποία την ανεβάζει στην κορυφή με 14 βαθμούς έχοντας φυσικά παιχνίδι περισσότερο από τον Απόλλωνα ο οποίος αγωνίζεται αύριο με τον Ολυμπιακό.

Η Ομόνοια πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Μποτεάκ και με τον Ντούρις (πέτυχε το πρώτο γκολ) να διπλασιάζει τα τέρματα των πρασίνων στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερος μέρος ο Εθνικός μείωσε από το σημείο του πέναλτι με τον Ζάκπα με την Ομόνοια στο ίδιο σημείο να μένει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Λάτνκ. (ΔΕΣ ΕΔΩ).

Οι πράσινοι κράτησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος παρά την πίεση που δέχθηκαν από την προσφυγική ομάδα.

Πίεση από το πρώτο λεπτό για Ομόνοια
Με τον Σεχού στην ενδεκάδα αλλά και τον Γκόμεθ ο οποίος επέστρεψε μετά από αρκετό καιρό η Ομόνοια μπήκε δυνατά στον αγώνα και έψαξε το γρήγορο γκολ για να απλοποιήσει την κατάσταση στη συνέχεια. Κάτι που δεν άργησε να έρθει.
ΓΚΟΛ το οποίο θα συζητηθεί

Στο 13ο λεπτό η Ομόνοια άνοιξε το σκορ σε μια φάση που ενδεχομένως να συζητηθεί αφού οι του Εθνικού φωνάζουν για οφ-σαϊντ. Ο Λέτσιακς έκανε την σέντρα ο Μποτεάκ το πλασέ με την μπάλα να περνά πάνω από τον Στρατηλάτη με την μπάλα να κτυπά και στον Ντούρις και να καταλήγει στα δίκτυα της προσφυγικής ομάδας. Δεν ξεκαθαρίζει αν η μπάλα όμως ήταν μέσα στην εστία αφού κτύπησε στον Ντούρις. Πάντως το γκολ χρεώθηκε στον Μποτεάκ.

Επιθετικός μονόλογος για τους πράσινους
Μετά το 0-1 η Ομόνοια πατούσε πολύ καλύτερα και έψαξε και το δεύτερο τέρμα. Στο 18ο ο Ασάντε έκανε την σέντρα και ο Σενέ πήρε την δυνατή καρφωτή κεφαλιά και με διπλή προσπάθεια ο Στρατηλάτης μάζεψε την μπάλα.

Πρώτο για Ντούρις και 0-2
Στο 27ο λεπτό έγινε το 0-2 για την Ομόνοια το οποίο πανηγυρίστηκε έξαλα τόσο από τον σκόρερ και από όλους στην Ομόνοια. Αυτό γιατί το γκολ πέτυχε ο Ντούρις ο οποίος σκόραρε για πρώτη φορά με την φανέλα των πρασίνων. Ο Λέτσιακς έκανε την σέντρα ο Μποτεάκ έδωσε στον Ντούρις ο οποίος από πλάγια θέση έκανε το πλασέ με την μπάλα να κτυπά και στο κάθετο δοκάρι στο Στρατηλάτη και να καταλήγει στα δίκτυα του.

Ανέβασε ρυθμούς ο Εθνικός χωρίς όμως να απειλήσει
Το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους η Ομόνοια έριξε τους ρυθμούς της και έδωσε την ευκαιρία στον Εθνικό να ανεβάσει ρυθμούς να πάρει μπάλα αλλά και πάλι δεν απείλησε την εστία του Φαμπιάνο παρά μόνο κάτι μακρινά σουτ των Γκουντόμπιακ στο 37ο λεπτό και Ζάκπα στο 42ο λεπτό.

Μειώνει ο Εθνικός με δέκα η Ομόνοια

Στο 64ο λεπτό ο Εθνικός μπήκε και πάλι στον αγώνα. Ο Ζάπκα έβγαινε μόνος απέναντι στον Φαμπιάνο και ο Λάνγκ τον έριξε μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δίνει το πέναλτι για τον Εθνικό και κόκκινη στον Λάνγκ. Ο Ζάπκα μείωσε από την άσπρη βούλα σε 1-2 με την Ομόνοια να αγωνίζεται στην συνέχεια με 10 ποδοσφαιριστές.

Εθνικός: Στρατηλάτης, Περατικός (46’ Περατικός), Παπαγεωργίου, Χαραλάμπους, Σάντος, Ντολεζάλ (73’ Μ. Ηλία), Χουντούμπιακ (59’ Μιγκελίτο), Ζάκπα, Γκόρουπετς, Χριστοφή, Σάβιτς

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Σεχού, Γκόμεθ (55’ Γκόμεθ) Ασάντε, Μποτεάκ, Σενέ (60’ Τζιωνής), Ντούρις.

Κίτρινες: Χριστοφή, Κονέ  / Σεχού, Ντούρις

Κόκκινες:  / Λάνγκ