Τορίνο-Αταλάντα 3-0: Τιμώρησε την παλιά του αγάπη ο Ζαπάτα

Ο Ντουβάν Ζαπάτα σκόραρε δις απέναντι στην πρώην ομάδα του, με την Τορίνο να επικρατεί με το εμφατικό 3-0 της Αταλάντα και να την πλησιάζει στον έναν βαθμό.

Καθάρισε την… πρώην και έκανε χαρούμενη την νυν ο Ντουβάν Ζαπάτα! Ο Κολομβιανός στράικερ σκόραρε δις και η Τορίνο καθάρισε με το εμφατικό 3-0 την Αταλάντα, μειώνοντας την απόσταση των δύο ομάδων στον βαθμό.

Χαμένη ευκαιρία για τους «μπεργκαμάσκι» να βρεθούν στο -1 από την τετράδα, ενώ δείχνουν να βρίσκονται σε κακό φεγγάρι αφού μετράνε τέσσερα διαδοχικά ματς χωρίς νίκη. Την ίδια ώρα, η «γκρανάτα» επέστρεψε στα τρίποντα μετά από σχεδόν έναν μήνα!

Δυνατά μπήκε η Τορίνο στο ματς, με τον Ζαπάτα να ανοίγει το σκορ στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης. Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το πρώτο ημίχρονο, με την Αταλάντα να έχει κάποιες καλές στιγμές ωστόσο τις εξουδετέρωνε όλες τόσο η άμυνα των γηπεδούχων, όσο και ο Βάνια Μιλίνκοβιτς Σάβιτς.

Το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού κύλησε με το ίδιο τέμπο, με την Τορίνο να κερδίζει πέναλτι στο 56’ και τον Σανάμπρια να το μετουσιώνει σε γκολ για το 2-0. Τα λεπτά κυλούσαν, η «γκράνατα» είχε τον έλεγχο και δεν άφηνε χώρους στους «μπεργκαμάσκι» για να απειλήσουν.

Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Ζαπάτα στο 90+5’ με πολύ ωραίο σουτ για το τελικό 3-0, με την ομάδα του Γκασπερίνι να μην μπορεί να χαμογελάσει για τέσσερα σερί παιχνίδια.