Στα ημιτελικά η Ζααρμπρίκεν, ξέρανε στο 94’ την Γκλάντμπαχ!

Η φοβερή και τρομερή Ζααρμπρίκεν της 3ης κατηγορίας απέκλεισε με γκολ στο 90’+4’ την Γκλάντμπαχ (2-1) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας όπου θα αντιμετωπίσει την Καϊζερσλάουτερν.

Ακόμη μια χρυσή σελίδα στην ιστορία της έγραψε η Ζααρμπρίκεν! Η ομάδα του Ρίντιγκερ Ζίελ που αγωνίζεται στην 3η κατηγορία έκανε ένα ακόμη θαύμα στην ξέφρενη πορεία της στο Κύπελλο Γερμανίας, αυτή τη φορά ρίχνοντας στο καναβάτσο και την Γκλάντμπαχ (2-1), μετά τις Μπάγερν Μονάχου και Άιντραχτ Φρανκφούρτης!

Και για να έρθει αυτή η επική πρόκριση κόντρα στα «πουλάρια» που έχασαν και τον τελευταίο στόχο που είχαν στη σεζόν, έπρεπε να βρουν γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και να μοιράσουν… εγκεφαλικά στους αντιπάλους τους!

Μάλιστα, το όνειρο συμμετοχής σε έναν τελικό μπορεί να είναι και υπαρκτό, αφού στα ημιτελικά η Ζααρμπρίκεν θα κοντραριστεί με την Καϊζερσλάουτερν που αγωνίζεται στη 2η κατηγορία!

Το παιχνίδι είχε φρενήρη ρυθμό από το ξεκίνημά του. Η Γκλάντμπαχ μπήκε με τα «μπούνια» και βρήκε γκολ μόλις στο 8’ με τον Χακ, αλλά η απάντηση από πλευράς γηπεδούχων ήρθε μόλις τρία λεπτά μετά, με τον Ναΐφι να ισοφαρίζει σε 1-1 και να αιφνιδιάζει απόλυτα τα «πουλάρια».

Παρόμοιος ο ρυθμός στη συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να πατάνε καλύτερα και να έχουν τις ευκαιρίες τους με Νόιχαϊους και Χακ, αλλά το ημίχρονο βγήκε ισόπαλο. Η Γκλάντμπαχ συνέχιζε να ελέγχει, αλλά όσο περνούσε η ώρα η Ζααρμπρίκεν έσφιγγε ολοένα και περισσότερο. Ο Χεκ απείλησε ξανά στο 60ο λεπτό, αλλά επί της ουσίας αυτή ήταν και η τελευταία της φάση στο ματς. Διότι οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του άξονα, έβαλαν φρένο στον ρυθμό που προσπαθούσαν να επιβάλλουν οι φιλοξενούμενοι. Και τελικά χτύπησαν στο φινάλε.

Πρώτα, προειδοποίησαν με τον Μπέντερ, αλλά το τελείωμά του από καλή θέση κόντραρε και πέρασε κόρνερ, από την εκτέλεση του οποίου ο Μπρίνκερ εκτέλεσε τον Νικολάς για να διαμορφώσει το τελικό 2-1, δίνοντας το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς σε όσους βρέθηκαν στο «Λούντβιγκσπαρκ Στάντιον».

Πηγή: sport-fm.gr