Ξέφυγε ο Χάρι Κέιν

Ο Χάρι Κέϊν πέτυχε χατ-τρικ στην εμφατική νίκη της Μπάγερν Μονάχου επί της Μάϊντς με 8-1 και ξέφυγε στην «μάχη» για την ανάδειξη του κορυφαίου σκόρερ των ευρωπαϊκών γηπέδων, για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Ο Αγγλος επιθετικός μετρά 30 γκολ σε 25 συμμετοχές στην μπουντεσλίγκα και άφησε σε απόσταση επτά τερμάτων τον Λαουτάρο Μαρτίνες, ο οποίος δεν «βρήκε δίχτυα» στην νίκη της Ιντερ επί της Μπολόνια με 1-0.

Οσον αφορά στον Βαγγέλη Παυλίδη, σημείωσε ένα γκολ στην άνετη επικράτηση της Αλκμααρ επί της Εξέλσιορ με 4-0 και με 22 γκολ σε 25 αγώνες, «συγκατοικεί» στην τρίτη θέση, μαζί με τους Λουκ Ντε Γιόνγκ (Αϊντχόφεν σε 25 συμμετοχές και λιγότερα λεπτά συμμετοχής) και Κέβιν Ντένκεϊ (Σερκλ Μπριζ σε 27 αγώνες).

Ο σχετικός πίνακας περιλαμβάνει τα πρωταθλήματα της Γερμανίας, της Αγγλίας, της Αυστρίας, του Βελγίου, της Σκωτίας, της Ισπανίας, της Γαλλίας, της Ελλάδας, της Ιταλίας, της Ολλανδίας, της Πορτογαλίας, της Ρωσίας, της Ελβετίας, της Τουρκίας και της Ουκρανίας.

Η πρώτη δεκάδα στην «μάχη» για τον κορυφαίο σκόρερ που αγωνίζεται στα συγκεκριμένα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, έχει ως εξής: