Ligue 1: Πιέζει για Ευρώπη η Λιόν!

Με δύο γκολ σε ένα δίλεπτο... και κερασάκι το τέρμα του Γκιφτ Όρμπαν στο 90΄+7΄, η Λιόν πέρασε νικηφόρα, με 3-1, από το "Stade de la Beaujoire" της Ναντ, για την 28η αγωνιστική της Ligue 1.

H Nαντ προηγήθηκε στο 16ο λεπτό με τον Ματίς Αμπλίν, αλλά... στο 75ο λεπτό ο Αλεξάντρ Λακαζέτ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Και στο 77΄ ο Μαλίκ Φοφανά «έγραψε» το 201. Όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν... έμειναν εκεί, με τον Γκιφτ Όρμπαν να διαμορφώνει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις και να «χαρίζει» το τρίποντο στη Λιόν που έφτασε τους 38 βαθμούς και βρίσκεται στο -1 από τις Μαρσέιγ, Ρεν και Ρεμς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 28ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Ligue 1 έχουν ως εξής:

Λιλ-Μαρσέιγ 3-1

(54΄ πέν. Ντέιβιντ, 71΄ Καμπελά, 84΄ Γκούντμουντσον - 81΄ αυτ. Ισμαϊλί)

Λανς-Χάβρη 1-1