Ligue 1: Νίκη για τη Μονακό και στο -1 από τη Νις

Το «διπλό», έστω και δύσκολα, στη Νίκαια, πήρε η Μονακό, επικρατώντας με 3-2 της Νις, που έμεινε με 10 παίκτες στο 54΄ μετά την αποβολή του Ντάντε. Με τη νίκη τους αυτή, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Ligue 1, οι Μονεγάσκοι πλησίασαν τη δεύτερη στον βαθμολογικό πίνακα, Νις, στον έναν βαθμό.

Η Μονακό προηγήθηκε με γκολ του Ντένις Ζακάρια στο 16o λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με εκτέλεση πέναλτι του Γκαετάν Λαμπόρντ στο 37'. Ο Ζακάρια «ξαναχτύπησε» στο 50ό λεπτό. Όταν στο 54' αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Ντάντε, η Νις έμεινε με δέκα παίκτες, αλλά κατάφερε στο 74' να ισοφαρίσει με τον Εβάν Γκεσάν. Όμως, ο Ρώσος Αλεκσάντρ Γκολόβιν, τρία λεπτά αργότερα πέτυχε το γκολ της νίκης για τη Μονακό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Ligue 1 έχουν ως εξής:

Μαρσέιγ-Μετς 1-1

Λανς-Στρασμπούρ 3-1

Παρί ΣΖ-Λιλ 3-1