Ligue 1: Την πάτησε από την ουραγό η Μπρεστ

Η Μπρεστ δεν μπόρεσε να νικήσει στην έδρα της -ουραγού της βαθμολογίας- Κλερμόν, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος. Εμεινε στο 1-1 και έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης. Στο 50' μάλιστα προηγήθηκε με τον Λες-Μελού, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Κιέι στο 69ο λεπτό.

Στο μεταξύ η Λοριάν έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία, καθώς νίκησε στην έδρα της με 2-0 τη Ρεμς. Ο Πάνος Κατσέρης ήταν στη βασική ενδεκάδα των νικητών, αντικαταστάθηκε στο 80', και μάλιστα με δική του ασίστ άνοιξε το σκορ ο Μπάμπα στο 50ο λεπτό.

Νωρίτερα, με το γκολ του Μπενζαμάν Μπουριγκό στο 60ο λεπτό η Ρεν πήρε τη σημαντική νίκη στην έδρα της Χάβρης με 1-0 και διατήρησε τις ελπίδες της για συμμετοχή στα ευρωπαϊκά κύπελλα και την προσεχή αγωνιστική χρονιά. Αναλυτικά τ' αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Μαρσέιγ-Μετς 1-1