«Ξενέρωσε» τη Ρεν και πλησιάζει κορυφή η Μονακό

Η Μονακό πέρασε από τη Βρετάνη, επικρατώντας 2-1 της Ρεν και βρέθηκε στο -3 από την πρωτοπόρο Παρί, έστω και με ματς περισσότερο.

Τη χάλασε στη Ρεν και πλησιάζει κορυφή η Μονακό! Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν 2-1 της αντιπάλου του Παναθηναϊκού στον όμιλο του Europe League, φεύγοντας θριαμβευτές από τη Βρετάνη και πλέον είναι στο -3 από την Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία έχει ματς λιγότερο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχουν επίσης τις στιγμές τους αλλά χωρίς να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί. Πιο δυνατά μπήκε η Μονακό στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Βάντερσον στο 51ο λεπτό να ανοίγει το σκορ.

Οι γηπεδούχοι έπαιζαν κυρίως στις αντεπιθέσεις και δεν απειλούσαν ουσιαστικά, με το έργο τους ωστόσο να γίνεται πιο εύκολο, όταν ο Βάντερσον στο 75’ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη και άφησε τη Μονακό με 10 παίκτες. Ωστόσο, ούτε και τότε η Ρεν μπόρεσε να κάνει πολλά, με τον Φοφανά στο 85’ να γράφει το 2-0.

Η Ρεν στο φινάλε του αγώνα κέρδισε πέναλτι, με τον Μποριζό στο 89ο λεπτό να εκτελεί εύστοχα και να μειώνει σε 2-1. Η Μονακό παρόλο που έπαιζε με παίκτη λιγότερο κράτησε το προβάδισμά της μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και πήρε μια σημαντική νίκη η οποία τη βοήθησε να βρεθεί στο -3 από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν. Από την άλλη, η ομάδα από τη Βρετάνη παρέμεινε στην 12η θέση με 15 βαθμούς.