Ο Ιωαννίδης… ξύπνησε αναμνήσεις από Ροντρίγκο στον Μεντιλίμπαρ (vid)

«Κρύο ντους» για τον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ το βράδυ της Κυριακής (10/3) στο «Καραϊσκάκη».

Λίγες ημέρες μετά την ψήφο εμπιστοσύνης του Βαγγέλη Μαρινάκη και το κλείσιμο συμφωνίας για την επέκταση της συνεργασίας με τον Ολυμπιακό εν όψει και της νέας αγωνιστικής περιόδου, ο Βάσκος τεχνικός και οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν σκληρή ήττα (1-3) από τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα των play offs κι έχασαν (κι άλλο) πολύτιμο έδαφος στο κυνήγι του φετινού πρωταθλήματος.

Μπορεί το γκολ του Ποντένσε να έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Πειραιά, ωστόσο το γήπεδο έγειρε στη συνέχεια σαν το κεκλιμένο πύργο της Πίζα προς την εστία του Πασχαλάκη, με τον Ιωαννίδη να σημειώνει δύο γκολ και να αποτελεί τον «σημαιοφόρο» της νίκης – «παρέλασης» του Τριφυλλιού.

Ο Παναθηναϊκός με τρία γκολ πέτυχε την ανατροπή και πήρε τη νίκη (1-3) μέσα στο Φάληρο που όλο και «παίζει» να έφερε στο μυαλό του Μεντιλίμπαρ την τελευταία εντός έδρας ήττα της Σεβίλλης επί των ημερών του στον πάγκο των Ανδαλουσιάνων την περασμένη αγωνιστική περίοδο.

27 Μαΐου 2023 / Σεβίλλη – Ρεάλ Μαδρίτης 1-2

Το...πάρτι του Ροντρίγκο

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ροντρίγκο που σκόραρε δις η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε νίκη με ανατροπή (1-2) μέσα στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» από τη Σεβίλλη του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ που αγωνίστηκε με το μυαλό στον επερχόμενο τελικό του Europa League κόντρα στη Ρόμα.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους Ανδαλουσιάνους και μόλις στο τρίτο λεπτό ο Ράφα Μιρ τους έβαλε μπροστά στο σκορ (1-0).

Η Ρεάλ ισοφάρισε (1-1) με τον απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ροντρίγκο στο 29’ και ζευγάρωσε τα τέρματά της με νέο γκολ του Βραζιλιάνου στο 69΄.

Παρακολουθήστε τα highlights της αναμέτρησης.