Νίκη με φοβερό Ουάρντα ο Πανσερραϊκός - Τέρμα και για Καλτσά

Ο Πανσερραϊκός είχε σε μεγάλη τον Ουάρντα που σκόραρε δις και η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία επικράτησε με 2-1 του Αστέρα Τρίπολης, παίρνοντας αρκετά μεγάλη απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη.

Λιοντάρια… δάγκωσαν τον Αστέρα Τρίπολης! Με τον Αμρ Ουάρντα να κάνει μεγάλο ματς και να σκοράρει δις, εκμεταλλευόμενος τα λάθη των αντιπάλων του, ο Πανσερραϊκός κατάφερε να λυγίσει με 2-1 τους Αρκάδες που έπαιζαν από το 68’ με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Γιαμπλόνσκι.

Στους 27 βαθμούς και στο +8 από τη ζώνη του υποβιβασμού οι Σερραίοι που πρέπει πλέον να νιώθουν ασφαλείς, ενώ οι Αρκάδες έχουν σωθεί επί της ουσίας και πρέπει να βρουν το κίνητρο για τα playouts!

Στους 31 πόντους έμεινε η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς, η οποία παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές και μπαίνει ως 7η στην έξτρα διαδικασία.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 κατέβασε τον Πανσερραϊκό ο Πάμπλο Γκαρσία. Ο Χόβαν στην εστία και οι Ντανκερλούι, Μπέργκστρεμ, Διαμαντής, Πεταυράκης στην άμυνα. Ουεντραόγκο, Στάικος στα χαφ, με τους Μούργο, Ουάρντα, Πηλέα στη μεσοεπιθετική τριπλέτα. Μοναδικός προωθημένος ο Άλεξιτς.

Ίδια διάταξη και για τον Αστέρα Τρίπολης από τον Μίλαν Ράσταβατς. Στο τέρμα ο Παπαδόπουλος, έχοντας στην τετράδα της άμυνας τους Λύρατζη, Χριστόπουλο, Πίτσου, Άλβαρες. Γιαμπλόνσκι, Σουρλής το δίδυμο στον άξονα και οι Καλτσάς, Ζουγλής, Σίτο στην τριάδα μπροστά τους. Ο Μάντζης ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Το ματς

Καλύτερος ήταν ο Πανσερραϊκός στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρει. Ο Αστέρας από την άλλη φαινόταν… απογοητευμένος από το γεγονός πως έμεινε εκτός εξάδας. Προσπαθούσε, βέβαια, αρκετά αλλά δημιουργικά δεν ήταν καλός.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 13ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Πεταυράκης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ! Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία δεν σταμάτησε εκεί και συνέχιζε να απειλεί, ενώ στο 20ο λεπτό έφτασαν μια ανάσα πριν το γκολ. Συγκεκριμένα, ο Πηλέας πήρε μια κοντινή κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Δυο λεπτά αργότερα απείλησε ο Αστέρας για πρώτη φορά στο παιχνίδι, όταν ο Ζουγλής έκανε μια φοβερή μπαλιά στον Μάντζη, ο Έλληνας φορ έφυγε μόνος του, έκανε ένα σκαφτό πλασέ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Χόβαν!

Ο άτυχος του πρώτου ημιχρόνου ήταν ο Νίκος Παπαδόπουλος, ο οποίος στην αρχή του αγώνα πάτησε άσχημα σε μια φάση και στο 29’ βγήκε από το παιχνίδι γιατί δεν μπορούσε να συνεχίσει, στην πρώτη του εμφάνιση μετά από δυο μήνες. Στο 45+2’ ο Πανσερραϊκός κέρδισε πέναλτι μετά από σπρώξιμο του Λύρατζη στον Ουάρντα, με τον Αιγύπτιο να πέφτει εύκολα, αλλά ο ρέφερι έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα. Δυο λεπτά αργότερα, ο Ουάρντα εκτέλεσε εύστοχα από τα 11 βήματα, με τον Αστέρα ωστόσο να ισοφαρίζει στο 45+6’, όταν μετά από απίστευτη μπαλιά του Ζουγλή, ο Καλτσάς με τρομερό μονοκόμματο πλασέ έγραψε το 1-1, σκορ με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε στο 76ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Ουάρντα, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Πηγή: sport-fm.gr