Στον τελικό του Κυπέλλου μετά από 14 χρόνια ο Άρης!

Ο Άρης πανηγύρισε την πρόκρισή του στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson, έπειτα από 14 χρόνια, εκεί όπου περιμένει ο Παναθηναϊκός. Το 0-0 με τον Παναιτωλικό ήταν αρκετό για τους κίτρινους, καθώς είχαν επικρατήσει 1-0 στο Αγρίνιο.

O Άρης πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson, όπου περιμένει ο Παναθηναϊκός. Οι κίτρινοι ήρθαν 0-0 με τον Παναιτωλικό και σε συνδυασμό με τη νίκη τους με 1-0 στο Αγρίνιο, εξασφάλισαν το εισιτήριο.

Ο Άρης είχε μεγαλύτερο αριθμό τελικών, όπως και την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως ο Παναιτωλικός ήταν μαχητικός και μέχρι την τελευταία στιγμή πάλεψε για το γκολ, το οποίο θα οδηγούσε το παιχνίδι στην παράταση.

Όμως, σκορ δεν υπήρξε έως το φινάλε και ο Άρης πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου έπειτα από 14 χρόνια. Πρόκειται μάλιστα για τον 10ο τελικό στην ιστορία των κιτρίνων.

Το ματς

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο πρώτο μέρος. Αρχικά απείλησε με τον Σουλεϊμάνοφ στο 2ο λεπτό, ενώ στη συνέχεια, η κεφαλιά του Μπράμπετς, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ έφυγε έξω. Πέντε λεπτά αργότερα, οι κίτρινοι έκαναν εκ νέου αισθητή την παρουσία τους. Ο Νταρίντα έκανε το γέμισμα από τα δεξιά προς στην καρδιά της περιοχής, η άμυνα του Παναιτωλικού δεν έδιωξε μακριά, ο Σουλεϊμάνοφ κοντρόλαρε, εκτέλεσε μέσα από την περιοχή, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Ο Άρης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Παναιτωλικό να προσπαθεί να φανεί επικίνδυνος στην κόντρα-επίθεση. Έτσι στο 12', ο Πέρεζ έκανε το γέμισμα στην περιοχή από τα αριστερά, ο Καρέλης βρήκε την μπάλα μέσα στην περιοχή υπό πίεση, αλλά αυτή έφυγε άουτ.

Οι γηπεδούχοι κυκλοφορούσαν, επιχειρώντας να διασπάσουν την άμυνα του Παναιτωλικού, ο οποίος ήταν αρκετά προσεκτικός στα μετόπισθεν, αν και στο 20' είχαν τελική με κεφαλιά του Καρέλη. Στο 38' ο Οντουμπάτζο από τα δεξιά έκανε την παράλληλη πάσα προς τον Σαμόρα, ο οποίος την βρήκε με το μυτάκι και κέρδισε το κόρνερ.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με καλή στιγμή για τον Άρη. Ο Σουλεϊμάνοφ έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Τσάβες έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

Η εικόνα δεν άλλαξε και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Ο Άρης κυκλοφορούσε αναζητώντας διαδρόμους, ο Παναιτωλικός έψαχνε την στιγμή του στην αντεπίθεση. Οι φάσεις ήταν ομολογουμένως πιο λίγες, με τους φιλοξενούμενους να φτιάχνουν επικίνδυνη στιγμή μπροστά από την εστία του Κουέστα στο 64ο λεπτό. Ένα λεπτό αργότερα, μία κεφαλιά του Βέλεθ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ έφυγε ψηλά άουτ.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φεράρι, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Βέλεθ, Νταρίντα, Μάνου Γκαρθία, Σουλεϊμάνοφ, Σαμόρα, Μορόν.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Τσάβες, Μλάντεν, Μπρ. Ντουάρτε, Τάμπιτζε, Μαυρίας, Φρ. Ντουάρτε, Πέρεζ, Χατζηθεοδωρίδης, Τορεχόν, Σενγκέλια, Καρέλης

Πηγή: Sport24.gr