Πήγε για… ονειρικό come-back, αλλά άργησε να ξυπνήσει η Ελλάδα!

Η Εθνική Νέων της Ελλάδας ηττήθηκε στην πρεμιέρα του Euro U19 με 5-4 από τη Νορβηγία.

Πρεμιέρα με ήττα για την Εθνική Νέων της Ελλάδας στο Euro U19 με 5-4 από τη Νορβηγία με εντελώς διαφορετική εικόνα σε πρώτο και δεύτερο μέρος. Η ομάδα του Τάσου Θέου δέχθηκε και τα πέντε γκολ σε ένα καταστροφικό πρώτο 45λεπτο. Στο δεύτερο συμμάζεψε τα κομμάτια της, άγγιξε το θαύμα, αλλά στο τέλος ηττήθηκε με 5-4.

Ο Γκολφίνος έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Νορβηγίας και με ωραία ενέργεια απέφυγε έναν αντίπαλο και έστρωσε στον φορ του ΠΑΟΚ, ο οποίος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Εθνική πίεσε για να πετύχει κι άλλα γκολ, είχε και δοκάρι με τον Τζίμα αλλά έχασε κάποιες φάσεις. Στο 80ο λεπτό το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μείωσε σε 5-2 με τον Σταυρόπουλο.

Ο Δεληγιάννης έκανε μια γλυκιά σέντρα από τα αριστερά, ο Καλογερόπουλος προσπάθησε να σκοράρει με ψαλιδάκι, αλλά δεν εκτέλεσε. Η μπάλα στρώθηκε στον Σταυρόπουλο, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Δευτερόλεπτα μετά ο Τζίμας έπειτα από ολέθριο λάθος στην άμυνα της Νορβηγίας, σκόραρε από κοντά κάνοντας το 5-3. Το τέταρτο γκολ της Εθνικής πέτυχε ο Καλογερόπουλος στο 90+5' με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά.

Καταστροφική εικόνα στο πρώτο μέρος
Οι Νορβηγοί πήραν με το καλημέρα το προβάδισμα στο σκορ. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά και κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Ρόαλντσοϊ που ανήκει στην Αταλάντα από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 14ο λεπτό η Νορβηγία κέρδισε έμμεσο λάκτισμα μέσα στην περιοχή μετά το λάθος των Γεωργιάδη - Μοναστηρλή. Ο Έντεγκαρντ με δυνατό σουτ επωφελήθηκε από τις κόντρες και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0. Τέσσερα λεπτά μετά, έπειτα από λάθος του Μοναστηρλή, οι Νορβηγοί έκλεψαν την μπάλα και ο Φλάτακερ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 36ο λεπτό η Νορβηγία πέτυχε ένα ακόμα γκολ, πιάνοντας στον ύπνο την Εθνική. Ο Σκόκβολντ ήταν αυτός που με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους. Στο 44' ο Καλογερόπουλος έκανε ένα ακόμα λάθος και η Νορβηγία το εκμεταλλεύτηκε σκοράροντας με τον Έντεγκαρντ.

Νορβηγία: Ρι, Μουρουγκεσαπιλάι, Χόπλαντ, Χαράμ (46' Χόλτεν), Μπάσι (46' Αντρέσεν), Ρόαλντσεϊ (62' Μπρούσετ), Σκόβγκολντ, Έντεγκαρντ (46' Άας), Μπράουντε, Σίβερτσεν, Φλάτακερ (46' Φαράας).

Ελλάδα: Μοναστηρλής, Δεληγιάννης, Καλογερόπουλος, Προδρομίτης, Γεωργιάδης, Κοττάς (46' Σταυρόπουλος), Σπυράκος, Συμεωνίδης (82' Νικολάου), Τσίκος (61' Γκούμας), Γκολφίνος (61' Κυριόπουλος), Γκιτέρσος (46' Tζίμας).