Πρώτη νίκη στο Nations League για τη Βόρειο Ιρλανδία, με ανατροπή

Με γκολ στο 83’ και το 90+2’ η Βόρειος Ιρλανδία νίκησε το Κόσοβο με 2-1, στο γκρουπ της Εθνικής και έκανε πολύτιμο βήμα για να αποφύγει την τελευταία θέση του ομίλου που οδηγεί σε υποβιβασμό, κάνοντας ακόμη πιο δύσκολο το έργο της, ουραγού του ομίλου, Κύπρου.

Στο ποδόσφαιρο όταν δεν πετυχαίνεις γκολ, το δέχεσαι… άγραφος κανόνας, που επαληθεύτηκε στο παιχνίδι της Βορείου Ιρλανδίας με το Κόσοβο (2-1), στο άλλο παιχνίδι του 2ου ομίλου, στο Nations League (League C) όπου βρίσκεται και η Εθνική ομάδα, που έγινε το Σάββατο 24/9.

Οι φιλοξενούμενοι του Αλέν Ζιρές προηγήθηκαν στο 58’ με τον Μουρίκι και ο αρχηγός τους στο 82’ βρέθηκε τετ α τετ με τον Πίκοκ Φάρελ που απέκρουσε την μπάλα και δεν σημειώθηκε το 0-2 ενώ, σε γενικές γραμμές, είχαν τον έλεγχο του αγώνα και μαζί άλλες ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Όλα αυτά μέχρι το τελευταίο 10λεπτο όπου η μπάλα τους τιμώρησε. Στο 83’ Γουάιτ, που είχε μπει αλλαγή στο 76’, με πλασέ μέσα από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας το παιχνίδι σε 1-1 και στο δεύτερο από τα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων, ο Μαγκένις με εκπληκτική κεφαλιά, σημείωσε την ολική ανατροπή για τη Βόρειο Ιρλανδία, που πέτυχε έτσι, την πρώτη της νίκη στο Nations League, έπειτα από δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες.

Στο δια ταύτα, το Κόσοβο μετά την ήττα, παρέμεινε στους έξι βαθμούς και τη δεύτερη θέση, η Βόρειος Ιρλανδία ανέβηκε στους πέντε ενώ η Κύπρος έχει δύο και είναι στην τελευταία θέση που οδηγεί σε υποβιβασμό και το έργο της πλέον, είναι πολύ δύσκολο.

Στην τελευταία αγωνιστική, στις 27/9 παίζουν Ελλάδα - Βόρειος Ιρλανδία και Κόσοβο - Κύπρος.

Κίτρινες κάρτες: Φαζλίλι

Β. ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Πίκοκ Φάρελ – ΜακΝάιρ, Τζόνι Έβανς, Φλάναγκαν, Λιούις (76’ Φέργκιουσον)- Κόρι Έβανς (76’ Γουάιτ) - Μπράντλεϊ, Στίβεν Ντέιβις (90+1’ ΜακΚαν), Σάβιλ (67’ Τόμπσον), - Μαγκένις, Ντίον Τσαρλς (76’ Λέιβερι).

ΚΟΣΟΒΟ: Μούριτς  - Χαντερτζιονάι, Φαζλίλι, Αλίτι, Ρουντάνι - Τσελίνα, Ντρέσεβιτς, Μουσλίγια (78’ Λοσάι)  - Ρασίτσα (68’ Ζενέλι), Μουρίκι, Ρασάνι (87’ Μπιτίκι).