Άλλη μια απογοήτευση…άλλη μια ήττα

Άλλη μια απογοητευτική εμφάνιση και άλλη μια ήττα για την Εθνική μας αυτή την φορά από την Εθνική Ελλάδας με 3-0 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ' Κατηγορίας του Nations League.

Η Εθνική μας συνεχίζει τις πολύ χαμηλές πτήσεις δεχόμενη άλλη μια ήττα με τα χέρια κάτω αφού από την αρχή (στο 20λεπτό) ήταν ήδη πίσω στο σκορ με 2-0. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Εθνική μας δέχθηκε και 3ο τέρμα με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί αρκετά σύντομα ο αγώνας.

Από την άλλη η Εθνική Ελλάδας πέτυχε το 3Χ3 στο όμιλο και με 9 βαθμούς οδηγεί την κούρσα του ομίλου.

Στον έναν βαθμό έμεινε η Εθνική μας.

Πριν καλά-καλά αρχίσει
Μόλις στα πρώτα δέκα λεπτά της συνάντησης η Εθνική μας ομάδα έμεινε πίσω στο σκορ από μια φάση που δεν μύριζε γκολ, από το δυνατό σουτ του Μακασέτα, ο οποίος σκόραρε για 3ο σερί αγώνα. Στο 9ο λεπτό ο Τσιμίκας, έκανε την σέντρα από αριστερά ο Ιωάννου έδιωξε με κεφαλιά, με την μπάλα να κάθεται στο πόδι του Μπακασέτα ο οποίος από το ύψος της περιοχής έκανε το δυνατό σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα του Μιχαήλ για το 1-0.

Τραγικό λάθος και 2-0
Στο 21ο λεπτό η Εθνική Ελλάδας έκανε τα τέρματα της δυο. Αυτή την φορά ο Κατελάρης έκανε το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή, δεν πρόλαβε την μπάλα ο Γκόγκιτς, βγήκε και από την εστία του ο Μιχαήλ, με τον Μπακασέτα να παίρνει την μπάλα να την γυρίζει στον Παυλίδη ο οποίος σε κενή εστία με πλασέ έγραψε το 2-0 για την Ελλάδα.

Κλασική με Πίττα
Στο 40ο λεπτό η Εθνικής μας έφτασε μια ανάσα από το να μειώσει στο σκορ ωστόσο ο Πίττας αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Στην αντεπίθεση ο Πιέρος βρήκε τον επιθετικό του Απόλλωνα ο οποίος άργησε αρκετά, έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνά έξω.

Κάθε λάθος τιμωρείται…και 3-0
Στο ξεκίνημα της επανάληψης η Ελλάδα έκανε τα τέρματα της τρία. Στο 48ο λεπτό στο ύψος της περιοχής του Μιχαήλ οι διεθνείς μας δεν κατάφεραν να διώξουν την μπάλα με αποτέλεσμα ο Λημνιος να πάρει την μπάλα να ξεφεύγει από το μαρκάρισμα του Ιωάννου και με ένα ξερό δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μιχαήλ για το τρίτο γκολ της Ελλάδας.

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Χατζηδιάκος (24’ Τζαβέλας), Μαυροπάνος, Μπάλντοκ, Σιώπης (52’ Κουρμπέλης), Μπακασέτας (80’ Παπανικολάου), Μάνταλος (52’ Αλεξανδρόπουλός), Λημνιός, Δουβίκας (46’ Μασούρας), Παυλίδης.

Κύπρος: Μιχαήλ, Κορέα, Γκόγκιτς, Κατελάρης (46’ Λαιφης), Ιωάννου (65’ Παναγιώτου), Χάμπος, Αρτυματάς, Πίττας, Λοιζου (65’ Τζιωνής), Πιέρος (46’ Χριστοφή), Παπουλής (73’ Σπόλιαριτς)

Κίτρινες: Σιώπης / Λοιζου