Άρης-Σπάρτα Πράγας 1-3: Πικρό φινάλε στο ευρωπαϊκό του ταξίδι!

Κατώτερος των περιστάσεων του εμφανίστηκε ο Άρης στον «τελικό» με τη Σπάρτα Πράγας για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ και δέχθηκε την ήττα με 3-1 τερματίζοντας στην τελευταία θέση του ομίλου με 4 βαθμούς και έτσι τέλειωσε με πικρό φινάλε το ευρωπαϊκό ταξίδι της «ελαφράς ταξιαρχίας».

Τα γκολ του αγώνα πέτυχαν οι Kuchta και δύο γκολ ο Birmancevic, για τον Άρη μείωσε ο Μπέγκστον στο 84ο λεπτό.

Τα άρθρα του Spοrtime για τον αγώνα Άρης-Σπάρτα Πράγας υποστηρίζει η αλυσίδα καφέ Kawacom's

Πολύ κακός ο Άρης από το ξεκίνημα δέχθηκε εύκολα το γκολ στην πρώτη τελική των Τσέχων στο 4ο λεπτό με τον Kuchta, στην αμέσως επόμενη τελική των φιλοξενούμενων έγινε το 0-2 με τον Birmancevic.

Ο Άρης απείλησε στο 41ο λεπτό με τον Μπέγκστον, έβαλε την μπάλα μπροστά πάτησε περιοχή αλλά το σουτ του πέρασε στην εξωτερική των δικτύων.

Η πρώτη τελική για την «ελαφρά ταξιαρχία» ήρθε στο 19ο λεπτό με σουτ του Γκομίς αλλά πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Vindahl.

Στο 31ο λεπτό ο Βανά είπε «όχι» στον Kuchta  για το 0-3, βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Βανά, όμως ο Βραζιλιάνος κίπερ απέκρουσε.  Στην αμέσως επόμενη φάση με λόμπα ο Kuchta πήγε να στείλει την μπάλα πάνω από τον Βανά αλλά μπλόκαρε ο Βραζιλιάνος κίπερ.

Στο 35ο λεπτό ο Καζού επιχείρησε δυνατό σουτ, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Vitík και πέρασε κόρνερ.

Το 0-3 διαμορφώθηκε στο 45+1’ με δεύτερο προσωπικό γκολ του Birmancevic, ο Laci έδωσε την κάθετη πάσα στον Birmancevic και πλάσαρε εύστοχα τον Βανά.

Στο β’ μέρος, δεν μπόρεσε να αλλάξει κάτι ο Άρης το πλάνο των Τσέχων λειτούργησε σωστά κατάφεραν να διαχειριστούν το υπέρ τους σκορ και να φύγουν με τη νίκη- πρόκριση από τη Λεμεσό.

Στο 68ο λεπτό σωτήρια επέμβαση από τον Βανά σε τετ-α-τετ με τον Birmancevic πλάσαρε τον Βανά, ο οποίος είπε «όχι».

Η πρώτη τελική του Άρη στο β’ ημίχρονο ήρθε στο 76ο λεπτό με το φαλτσαριστό σουτ του Μαγιαμπέλα, αλλά ο Vindahl με δυσκολία έδιωξε σε κόρνερ. Μείωσε για τον Άρη ο Μπέγκστον στο 84ο με ωραίο πλασέ.

Άρης: Βανά Άλβες, Μουσούντα (46’ Μπρόρσον) , Ουρόσεβιτς, Καζού, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (76’ Σπόλιαριτς) , Σόκε (65’ Μπράουν), Στρούτσκι, Γκομίς (65’ Μοντνόρ) , Μπέγκστον, Κοκόριν (85' Στεπίνσκι).

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Δημητρίου, Μπαμπίκα

Σπάρτα Πράγας: Vindahl, Krejci, Panak (66’ Vyndra), Vitik, Rynes, Kairinen, Laci, Preciado (36’ Wiesner), Haraslin (66’ Karabec), Birmancevic (78’ Pesek), Kuchta (78’ Olatunji)

Στον πάγκο: Vorel, Gomez, Pavelka, Sadilek, Sevcik, Rynes, Sejk