Στάθηκε στο ύψος του παρά την ήττα, τον πρόδωσαν τα δοκάρια

Το πάλεψε όσο μπορούσε ο Άρης, όμως δεν κατάφερε να πάρει δεύτερη νίκη για τους ομίλους, γνωρίζοντας την ήττα από την Μπέτις εντός έδρας (0-1) για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Η ήττα αυτή έφερε τον Άρη στην τελευταία θέση του ομίλου, και την ισπανική ομάδα να είναι στην κορυφή με 6 βαθμούς. Ο Άρης που είχε καλή παρουσία στο παιχνίδι και μάλιστα δύο δοκάρια, θα μπορούσε να πάρει κάτι περισσότερο από τον αγώνα.

Εικόνα αγώνα:

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το α’ μέρος στο Limassol Stadium για τον αγώνα Άρης-Μπέτις της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Ένας Άρης που στάθηκε αρκετά καλά στο πρώτο 45άλεπτο του αγώνα, μάλιστα είχε και 3 καλές ευακρίες που θα μπορούσαν να φέρουν γκολ, ωστόσο με καλή παρουσία και στην αμυντική γραμμή, κράτησε το μηδέν αφού δεν κατάφερε να σκοράρει, δίνοντας ενδιαφέρον στο β’ ημίχρονο. Η ομάδα της Λεμεσού είχε ν’ αντιμετωπίσει μεγάλα ονόματα, ως εκ τούτης όμως μπήκε θαρραλέα στο παιχνίδι.

Αρκετά δραστήριος ο Μπαμπίκα με την έναρξη του αγώνα, αφού σ' ένα δίλεπτο είχε δύο ξεκάθαρες ευκαιρίες για το γκολ, γκολ που προσπάθησε να πετύχει και ο Στρούσκι επιχειρώντας κάτι πολύ φιλόδοξο στο 15ο λεπτό του αγώνα. Η Μπέτις είχε μία φλύαρη κατοχή στο παιχνίδι με την πιο ξεκάθαρη της φάση να έρχεται στο 45+1' με το γύρισμα του Ελζαζούλι και τον Άλβες να αποκρούει.

Δυνατό και γρήγορο ξεκίνημα στο β’ μέρος από Άρη και Μπέτις. Στο 47′ κρατάμε τη μεγάλη απόκρουση του Βανά Άλβες σε κόρνερ, στο πλασέ που επιχείρησε από πλάγια θέση ο Βινίσιους, σε μία φάση που θα μπορούσε να καταλήξει η μπάλα στα δίχτυα. Στα δίχτυα επίσης θα μπορούσε να οδηγηθεί και η φάση για τον Άρη στο 53’. Ο Πετσέλα έπεσε και έδιωξε τη συρτή πάσα του Μπαμπίκα και ενώ ήταν έτοιμος για το γκολ ο Γκομίς  στην κραυγαλέα φάση του αγώνα για τους γηπεδούχους.

Στο 61’ άλλη μία φοβερή απόκρουση του Άλβες, αποσώβησε τον κίνδυνο για τον Άρη, με την ομάδα της Λεμεσού να διατηρεί το μηδέν. Ο Πέρεθ από πλάγια θέση απείλησε τον τερματοφύλακα του Άρη που όμως έβαλε σωστά το σώμα και απέκρουσε! Πρωταγωνιστής και στο 70' ο Άλβες στη νέα τελική για την Μπέτις: Κεφαλιά από τον Ενρίκε, μπλόκαρε ξανά ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας του Άρη.

Στο 74' είχαμε τη μεγάλη φάση για την κυπριακή ομάδα, φάση που θα μπορούσε να φέρει το 1-0: Μετά από αντεπίθεση από την ομάδα της Λεμεσού, ο Μαγιαμπέλα με πλασέ σημάδεψε το δοκάρι! Ήρθε άμεση απάντηση από την Μπέτις στο επόμενο λεπτό με τον Πέρεθ Σε σούπερ αντεπίθεση οι Ισπανοί μετά το δοκάρι του Άρη, η Μπέτις βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Πέρεζ και με ασιστ από τον Ντιαό για το 0-1.

Άρης: Άλβες, Μποακί (26’ Καζού), Μουσούντα, Γιαγκό, Ουρόσεβιτς, Σόκε, Στρούσκι (62’ Μπράουν), Μαγιαμπέλα (85’ Σπόλιαριτς), Μπένγκστον (85’ Μοντνόρ), Γκομίς (85’ Στεπίνσκι), Μπαμπίκα

Ρεάλ Μπέτις: Σίλβα, Ρουιμπάλ, Πετσέλα, Ρόκα, Βινίσιους, Ροντρίγκες, Πέρεθ (79’ Ινγκλέσιας), Καρβάλιο (79’ Κουαρδάδο), Ενρίκε (72’ Ίσκο), Γουίλιαν (72’ Ντιάο), Εζανζουλί

Κίτρινες:  Μπέγκστον, Γκομίς / Πέρεθ, Κουαρδάδο

Διαιτητής: Filip Glova