Σαρωτική Μακάμπι Τελ-Αβίβ πριν τον Πειραιά!

Λίγες ημέρες πριν την πρώτη αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό για τους «16» του Conference League η Μακάμπι Τελ-Αβίβ ήταν… καταιγιστική.

Ο κατάσκοπος του Ολυμπιακού θα πρέπει να τρόμαξε από αυτό που είδε από την Μακάμπι Τελ-Αβίβ λίγο πριν την επίσκεψη της στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την αναμέτρηση της Πέμπτης.

Σίγουρα το εμπόδιο της Μακάμπι Πετάχ-Τίκβα ήταν χαμηλό, όμως η ομάδα του Ρόμπι Κιν δεν άφησε λεπτό το πόδι από το γκάζι!

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού σημείωσε εννιά γκολ, μόνο που τα πέντε ακυρώθηκαν από το VAR σε μία σπάνια συνθήκη. Ακόμα κι έτσι, το επιβλητικό 4-0 σήμανε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του λαού, που παραμένει στην κορυφή και στο +3 από την Μακάμπι Χάιφα που έχει παιχνίδι λιγότερο.

Ο σούπερ σκόρερ Έρεν Ζάχαβι άνοιξε το σκορ (9’) και σέρβιρε το 2-0 για τον Πέρετς (27’) σε ένα εκπληκτικό πρώτο μέρος, όπου η Μακάμπι Τελ-Αβίβ είχε τέσσερα ακυρωθέντα γκολ με Ρεβίβο (8,), Μίλσον (16’), Ζάχαβι (35’), Ντάβιντα (42’).

Οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμούς στην επανάληψη, όμως μετουσίωσαν την απόλυτη κυριαρχία τους σε ακόμα δύο γκολ από Μίλσον (77’) και Κασινόφσκι (84’) στο επιβλητικό 4-0 που χόρτασε μπάλα το κοινό του «Μπλούμφιλντ».

Πηγή: sdna.gr