Λύγισε στα πέναλτι η Ελλάδα και έσβησε το όνειρο για Euro

Δεν τα κατάφερε η Ελλάδα στο «Μπόρις Παϊτχάτζε». Η γαλανόλευκη γνώρισε τον αποκλεισμό στην διαδικασία των πέναλτι από την Γωργία με 4-2 και δεν θα δώσει το παρών της στην τελική φάση του Euro 2024. Τόσο η κανονική διάρκεια όσο και η παράταση, ολοκληρώθηκαν χωρίς γκολ.

Εκτός της τελικής φάσης του Euro 2024 έμεινε η Ελλάδα μετά την ήττα της από τη Γεωργία στη διαδικασία των πέναλτι με 4-2 και ενώ η κανονική διάρκεια και η παράταση είχαν λήξει χωρίς τέρματα. Οι Μπακασέτας και Γιακουμάκης αστόχησαν στη ρώσικη ρουλέτα για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα. Η ομάδα του Πογέτ στάθηκε άτυχη στην παράταση καθώς είχε δοκάρι με τον Μαυροπάνο.

Η Ελλάδα πάλεψε, τα έδωσε όλα για 120 και πλέον λεπτά αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει τον τελικό των τελικών κόντρα στη Γεωργία και έμεινε εκτός της τελικής φάσης του Euro 2024 μετά την ήττα της από τη Γεωργία στη διαδικασία των πέναλτι με 4-2 και ενώ η κανονική διάρκεια και η παράταση είχαν λήξει χωρίς τέρματα. Οι Μπακασέτας και Γιακουμάκης αστόχησαν στη ρώσικη ρουλέτα για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Η ομάδα του Πογέτ στάθηκε άτυχη στην παράταση καθώς ήταν ανώτερη είχε κλασικές φάσεις για να σκοράρει ένα γκολ που θα της έδινε τη νίκη με μεγαλύτερη όλων το δοκάρι του Μαυροπάνου.

Στην παράταση οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη.

Η εξέλιξη του αγώνα:

- Στο γήπεδο οι δύο ομάδες. Θα γίνει η ανάκρουση των εθνικών ύμνων και μετά θα αρχίσει ο αγώνας.

- Αρχίζει ο αγώνας στην Τιφλίδα.

8' Πήγε να βγει τετ α τετ ο Ιωαννίδης μετά την μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και ο Ντβάλι έδιωξε τελευταία στιγμή.

11' Ο Ντβάλι πήδηξε για την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι αλλά δεν βρήκε μπάλα για πολύ λίγο. Εδώ μπορούσε να απειλήσει η Γεωργία.

- Συμπληρώθηκε το πρώτο 20λεπτο, το 0-0 παραμένει.

- Μισή ώρα παιχνιδιού, ανέβασαν απόδοση τα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι χωρίς να απειλήσουν ουσιαστικά.

- Μπαίνουμε στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους. Χωρίς τις καλές ευκαιρίες από τις δύο ομάδες μέχρι στιγμής.

44' Μακρινό σουτ από τον Κοτσορασβίλι, έξω η μπάλα.

45' Τεράστια επέμβαση Βλαχοδήμου, απόκρουσε με το ένα χέρι την εκτέλεση του Ζιβζιβάτζε.

45+1 Σουτ από τον Σενγκέλια, έξω η μπάλα.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 0-0

- Νεύρα και σύρραξη ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές. Κόκκινη κάρτα στον Τζαβέλλα, που ήταν στον πάγκο. Αποβλήθηκε και ο Λόρια, από πλευράς Γεωργίας. Όλα άρχισαν μετά από μία αψιμαχία ανάμεσα σε Μάνταλο και Κβαρατσκέλια, με το σφύριγμα για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

53' Πολύ δυνατή η μπαλιά του Μπάλντοκ από τα δεξιά, στη συνέχεια η προσπάθεια του Τσιμίκα κατέληξε στα σώματα.

64' Άστοχο σουτ από τον Τσιμίκα.

70' Στα σώματα το σουτ του Μπακασέτα έξω από την περιοχή.

73' Ωραία μπαλιά από τα αριστερά, δεν κατάφερε να μπει στην τροχιά της μπάλας ο Ιωαννίδης.

80' Ωραία κεφαλιά προς τα πίσω από τον Χατζηδιάκο, ο Μαμαρντασβίλι μπλόκαρε.

- Στο 90ο λεπτό ο αγώνας, όλα δείχνουν πως πάμε για παράταση.

Τρία λεπτά καθυστερήσεις.

ΤΕΛΟΣ, ΓΕΩΡΓΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 0-0! ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ!

ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ

94' Δεν βγήκε η συνεργασία Μπακασέτα-Κωνσταντέλια, έδιωξαν οι Γεωργιανοί.

95' Άστοχο το δυνατό σουτ του Κβαρατσκέλια.

100' Ωραίο μακρινό σουτ Μπακασέτα, έδιωξε ο Μαμαρντασβίλι.

102' Σουτ από τον Μπουχαλάκη, κοντράρει δύο φορές η μπάλα και πάει σε κόρνερ. Έγινε η εκτέλεση από τον Τσιμίκα, ο Μαυροπάνος νίκησε τους πάντες στον αέρα αλλά η κεφαλιά του κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Μεγάλη φάση για την Ελλάδα.

103' Δυνατό σουτ του Ρότα από τα δεξιά, ψηλά άουτ η μπάλα.

ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ

ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ

110' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γεωργία, ο Τσιταϊσβίλι πέρασε τους πάντες, αλλά ο Βλαχοδήμος απέκρουσε το σουτ που έκανε από τα πλάγια.

115' Κακή κεφαλιά από τον Μασούρα μετά τη σέντρα του Μπουχαλάκη, εύκολα μαζεύει ο Μαμαρντασβίλι.

120' Άστοχο το σουτ του Μικαουτάτζε.

ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ, ΓΕΩΡΓΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 0-0. ΟΛΑ ΘΑ ΚΡΙΘΟΥΝ ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ

Αρχίζει η διαδικασία των πέναλτι:

1-0 η Γεωργία με τον .Κοτσορασβίλι.
Χάνει το πέναλτι ο Μπακασέτας.
2-0 η Γεωργία με τον Νταβιτασβίλι.
2-1 μειώνει ο Μασούρας για την Ελλάδα.
Χάνει το πέναλτι ο Μικαουτάτζε, παραμένει το 2-1.
2-2 ισοφαρίζει η Ελλάδα με τον Μπουχαλάκη.
3-2 η Γεωργία με σκόρερ τον Ντβάλι.
Χαμένο πέναλτι για την Ελλάδα, ο Γιακουμάκης έστειλε έξω την μπάλα.
Τσακβετάτζε και 4-2 η Γεωργία που θα πάρει την πρόκριση για την τελική φάση του Euro 2024.

Η Γεωργία θα ντεμπουτάρει σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης, εκεί όπου θα συναντήσει Τουρκία, Τσεχία και Πορτογαλία.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζιβζιβάτζε, Κβερκβέλια  / Μπάλντοκ, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Κωνσταντέλια, Ρότα