Επιβλητική Ελλαδάρα κόντρα στο Καζακστάν και ραντεβού με τη Γεωργία στον τελικό!

Η Εθνική ήταν καταιγιστική, έστησε πάρτι, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 5-0 επί του Καζακστάν. Πλέον κόντρα στη Γεωργία την Τρίτη (26/3, 19:00) θα διεκδικήσει την πρόκρισή της στα τελικά του Euro 2024.

Πάρτι πρόκρισης στον τελικό… των τελικών έστησε η Ελλάδα κόντρα Καζακστάν όπου με μπροστάρη τον Πέλκα και εξαιρετικούς τους Μασούρα, Μπακασέτα, Ιωαννίδη, Κουρμπέλη καθάρισε την υπόθεση πρόκριση, κερδίζοντας με 5-0.

Πλέον την Τρίτη (26/3) στις 19:00 στην Τιφλίδα θα δώσει τον υπέρ πάντων αγώνα για να βρεθεί στα γήπεδα της Γερμανίας το καλοκαίρι.

Η Ελλάδα ήταν καταιγιστική στα πρώτα 45λεπτα. Πέτυχε τέσσερα γκολ με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ, είχε ευκαιρίες και για άλλα τέρματα και έδειξε κόντρα σε μια ομάδα που δεν μπόρεσε να την κοιτάξει στα μάτια πως θα μπορούσε να σκοράρει όποτε ήθελε.

Ο Μπακασέτας ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 9’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο Πέλκας με κεφαλιά στο 15’ έκανε το 2-0 και σε διάστημα τριών λεπτών από το 37’ μέχρι το 40’ αρχικά ο Ιωαννίδης έκανε το 3-0 και εν συνεχεία ο Κουρμπέλης πέτυχε το τέταρτο γκολ της Ελλάδας που καθάρισε την υπόθεση πρόκριση. Το κερασάκι μπήκε με αυτογκόλ του Ταπάλοφ στο 85'.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ (67' Ρότα), Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος (46' Ρέτσος), Τσιμίκας, Κουρμπέλης, Μάνταλος, Μπακασέτας (74' Μπουχαλάκης), Μασούρας, Πέλκας (64' Γιακουμάκης), Ιωαννίδης (64' Κωνσταντέλιας).

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: Σάτσκι, Καΐροφ (45' Τοπάλοφ), Μπίστροφ, Μαρότσκιν, Γερλάνοφ, Βορογκόφσκι, Τσεσνόκοφ (68' Ζούεφ), Μπεϊσεμπέκοφ (46' Σαντιμπέκοφ), Ζαϊντουντίνοφ, Αστάνοφ (46' Οράζοφ), Σαμορόντοφ

Η εξέλιξη του αγώνα:

- Αρχίζει ο αγώνας.
7' Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική! Ο Πέλκας έπιασε δυνατό σουτ μετά από κακό διώξιμο των φιλοξενούμενων, βρήκε την μπάλα ο Σάτσκι και στη συνέχεια χτύπησε στο δοκάρι.
7' Πέναλτι για την Εθνική! Έπειτα από την ευκαιρία του, ο Πέλκας δεν παράτησε τη φάση και ο Καΐροφ τον ανέτρεψε με πολύ άτσαλο μαρκάρισμα.
8' Γκολ η Ελλάδα, 1-0! Ο Μπακασέτας ανέλαβε την εκτέλεση, έκανε πολύ δυνατό χτύπημα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
15' Γκολ η Ελλάδα, 2-0! Εξαιρετική σέντρα του Μασούρα από τα δεξιά, πανέμορφη κίνηση του Πέλκα και κεφαλιά-ψαράκι που στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

21' Εκτός περιοχής σουτ του Μπακασέτα, η μπάλα έφυγε πάνω από την αντίπαλη εστία.
24' Μεγάλη ευκαιρία για το Καζακστάν από το πουθενά! Εκτός περιοχής σουτ του Τσεσνόκοφ, η μπάλα κόντραρε στο κεφάλι του Χατζηδιάκου και χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Βλαχοδήμου.
37' Γκολ ο Μασούρας, 3-0. Πανέμορφο άνοιγμα του Κουρμπέλη προς τα δεξιά, ο Μασούρας έγινε αποδέκτης της μπάλας, έκανε πανέμορφη μπαλιά με εξωτερικό φάλτσο με το αριστερό για τον Ιωαννίδη που βρήκε δίχτυα από κοντά.
40' Γκολ η Ελλάδα, 4-0. Σέντρα του Τσιμίκα από τα δεξιά με το αριστερά, σκαστή κεφαλιά του Κουρμπέλη και η μπάλα στα δίχτυα.

- Ημίχρονο στην OPAP Arena: Ελλάδα-Καζακστάν 4-0!
- Έναρξη στο β' μέρος!
50' Σουτ του Τσεσνόκοφ από καλή θέση, η μπάλα άουτ.
51' Πολύ καλή φάση για την Ελλάδα. Ο Μασούρας πάτησε περιοχή, έκανε το γύρισμα και η μπάλα έφτασε στον Μάνταλο που σούταρε στα σώματα, ενώ στη συνέχεια ο Μπακασέτας έκανε συρτό σουτ που μπλόκαρε ο αντίπαλος γκολκίπερ.
73' Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική Ελλάδας. Ο Μασούρας σέρβιρε στον Μπακασέτα που έπιασε σουτ σχεδόν από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει εκτός.
84' Νέα ευκαιρία για το 5-0! Ο Γιακουμάκης πήρε παραμάζωμα τον αντίπαλό του, η μπάλα στρώθηκε στον Μάνταλο που σούταρε πάνω στον Σάτσκι.
85' Γκολ η Εθνική Ελλάδας κάνει το 5-0. Κόρνερ του Τσιμίκα από τα δεξιά, ο Ταπάλοφ έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του.
88' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα! Ο Κωνσταντέλιας σέρβιρε για τον Γιακουμάκη που αστόχησε από εξαιρετική θέση.