Σφράγισαν το εισιτήριο για την τελική φάση Ισπανία, Σκωτία και Τουρκία

Η Ισπανία μετά την εκτός έδρας νίκη της (1-0) κόντρα στη Νορβηγίας και η Τουρκία που συνέτριψε 4-0 τη Λετονία προκρίθηκαν στην τελική φάση του Euro. Πρόκριση και για τη Σκωτία.

Τρία εισιτήρια για την τελική φάση του Euro 2024 σφραγίστηκαν το βράδυ της Κυριακής (15/10) αφού Ισπανία, Σκωτία και Τουρκία μπορούν να ετοιμάσουν από τώρα τις βαλίτσες τους για τη Γερμανία.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Στον πρώτο όμιλο η Ισπανία πήρε το ντέρμπι με την Νορβηγία και σφράγισε την παρουσία της στην τελική φάση του Euro.

Το τέρμα του Γκάβι στο 49' ήταν αρκετό για τους Ίβηρες να επικρατήσουν απέναντι στην παρέα του Χάλαντ και να πανηγυρίσουν την πρόκρισή τους. Έτσι, η Ισπανία με την Σκωτία πήραν τα δύο εισιτήρια από τον όμιλο με την Νορβηγία να μένει εκτός.

Το τρίτο εισιτήριο συνδυάστηκε με έναν θρίαμβο αφού η Τουρκία συνέτριψε 4-0 τη Λετονία και είναι αγκαλιά με την πρόκριση στην τελική φάση του Euro.

Όλα τα τέρματα μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ακτζούν άνοιξε το σκορ στο 58' με τον Τοσούν να κάνει το 2-0 στο 84'. Ο Ακτούρκογλου έκανε το 3-0 στο 88' για να κάνει το τελικό 4-0 ξανά ο Τοσούν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μεγάλη νίκη η οποία την κρατά στη μάχη της πρόκρισης πήρε η Ουαλία απέναντι στην Κροατία. Οι Ουαλοί προηγήθηκαν με τα δύο γκολ του Γουίλσον στο 47' και στο 60' με τους Κροάτες να μειώνουν στο τελικό 2-1 με τον Πάσαλιτς στο 75'.

Πολωνία και Μολδαβία έμειναν στο 1-1 για τον πέμπτο όμιλο σε ένα αποτέλεσμα το οποίο κάνει εξαιρετικά δύσκολη την υπόθεση πρόκριση της πρώτης.

Ο Νικολαέσκου άνοιξε το σκορ για τους Μολδαβούς στο 26' με τον Σβιντέρσκι να φέρνει το ματς στα ίσα στο 53'. Ο πρώην επιθετικός του ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του στις καθυστερήσεις αλλά δεν τα κατάφερε.

Τέλος, η Ρουμανία συνέτριψε 4-0 την Ανδόρα 4-0 και συνέχισε την αήττητη πορεία της στα προκριματικά. Ο Στάντσιου άνοιξε το σκορ στο 23', με τον Χάτζι στο 28' και τον Μάριν στο 44' να τελειώνουν ουσιαστικά την υπόθεση νίκη από το ημίχρονο. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Κόμαν στο 50' δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ρουμανίας.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής στον πρώτο όμιλο

Γεωργία - Κύπρος 4-0 (46' Κιτεϊσβίλι, 58' Κβαρατσχέλια, 82' Σενγκέλια, 90+5' Μικετάτζε)

Νορβηγία - Ισπανία 0-1 (90' Γκάβι)

Πηγή: Sport24.gr