ΤΕΛΙΚΟ: Ιρλανδία-Ελλάδα 0-2

Η Εθνική Ελλάδας επικράτησε με 0-2 στο Δουβλίνο της Ιρλανδίας, για την 7η αγωνιστική του β' προκριματικού ομίλου του Euro 2024. Η «γαλανόλευκη» έφτασε τους 12 βαθμούς στον όμιλο ενώ η Ιρλανδία έμεινε στους  3.

Η εξέλιξη του αγώνα:

-Έναρξη στο ματς
4' Μεγάλη ευκαιρία για την Ιρλανδία! Ο Ογκμπένε ελίσσεται ωραία από τα δεξιά και στρώνει στον Σμόλμποουν, με τον Βλαχοδήμο να διώνχνει στη δεξιά του γωνία
5' Νέα ευκαιρία για την Ιρλανδία! Ωραία κίνηση του Φέργκιουσον, η μπάλα γλείφει το δεξί δοκάρι του Βλαχοδήμου και φεύγει εκτός.
17' Απειλεί η Ελλάδα. Σουτ του Μπακασέτα, διώχνει ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.
20' ΓΚΟΛ η Εθνική Ελλάδας, 0-1! Φοβερή σέντρα ο Τσιμίκας, κεφαλιά-δυναμίτης από τον Γιακουμάκη και η μπάλα στα δίχτυα.
33' Εκτός περιοχής σουτ του Μπακασέτα, μπλόκαρε ο Μπαζούνου>
37' Τεράστια ευκαιρία για την Ελλάδα. Εξαιρετική συνεργασία Μασούρα με Γιακουμάκη σε κόντρα επίθεση, με τον τελευταίο να στρώνει για τον Πέλκα που έκανε δυνατό σουτ, αλλά ο Μπαζούνου έδιωξε σε κόρνερ.
45'+3' ΓΚΟΛ η Ελλάδα, 0-2! Ο Γιακουμάκης φεύγει στην κόντρα από μπαλιά του Μάνταλου, το γύρισμα στην περιοχή, ο Πέλκας στρώνει στον Μασούρα που εκτέλεσε τον Μπαζούνου.
Τέλος ημιχρόνου
Έναρξη στο β' μέρος!
53' Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική Ελλάδας! Ο Πέλκας έκανε φαλτσαριστό σουτ από τα αριστερά, με το Μπαζούνου να παραχωρεί κόρνερ.
68' Απειλεί η Ελλάδα! Ο Χατζηγιοβάνης ελίχθηκε από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και σούταρε πάνω σε σώματα.
74' Ο Χατζηγιοβάνης σέντραρε από τα δεξιά, ο Ιωαννίδης έπιασε κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.
82' Μεγάλη ευκαιρία για την Ιρλανδία! Κεφαλιά του Ντόχερτι έπειτα από κόρνερ, έδιωξε σχεδόν πάνω στη γραμμή ο Μασούρας
83' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ιρλανδία! Ο Ντόχερτι νέα κεφαλιά, διώχνει με δυσκολία ο Βλαχοδήμος
83' Νέα καλή στιγμή για την Ιρλανδία! Ο Ρόμπινσον απειλεί με σουτ με το που μπήκε στην περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο έξω.
Τέλος στο Δουβλίνο: Ιρλανδία-Ελλάδα 0-2