Σταμάτησε στα εννέα γκολ η Πορτογαλία - Μεγάλες νίκες για Ουαλία και Ισλανδία

Η Πορτογαλία με μαγική εμφάνιση διέλυσε το ανήμπορο Λουξεμβούργο με 9-0, σημειώνοντας μια από τις μεγαλύτερες νίκες της ιστορίας της! Σπουδαίο διπλό για την Ουαλία στη Λετονία - Μεγάλη νίκη για Ισλανδία κόντρα στην Βοσνία.

Η Πορτογαλία μπήκε με φόρα στα προκριματικά του Euro 2024 πανηγυρίζοντας πέντε νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του 10ου ομίλου, ωστόσο στην έκτη στροφή έδωσε πραγματικό ρεσιτάλ.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν ήταν στο χορτάρι όντας τιμωρημένος όμως αυτό δεν πτόησε τα υπόλοιπα (αρκετά) αστέρια του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ, με τους Ίβηρες να προσφέρουν μία επιθετική πανδαισία στο κοινό του "Αλγκάρβε" και να επικρατούν με το διαστημικό 9-0.

Το αποτέλεσμα αυτό συνέθεσε την πιο ευρεία νίκη στην ιστορία της Πορτογαλίας (μέχρι πρότινος ήταν το 8-0, σκορ που είχε πετύχει απέναντι σε Λίχτενσταϊν και Κουβέιτ), που είχε έξι διαφορετικούς σκόρερ.

Ο Γκονσάλο Ινιάτσιο, ο -αντικαταστάτης στην κορυφή της επίθεσης- Γκονσάλο Ράμος και ο Ντιόγκο Ζόταν πέτυχαν από δύο γκολ ο καθένας, ενώ το δρόμο προς τα δίχτυα σε μία μαγική βραδιά για τους Πορτογάλους βρήκαν και οι Ρικάρντο Όρτα, Μπρούνο Φερνάντες και Ζοάο Φέλιξ.

Αυτή τη νίκη μάλιστα την πανηγύρισε και η... Σλοβακία, αφού εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Λουξεμβούργου και σκαρφάλωσε μόνη στη 2η θέση (με αέρα τριών πόντων), επικρατώντας με 3-0 του Λίχτενσταϊν, σε ένα παιχνίδι που τελείωσε με το που... άρχισε. Με τη συμπλήρωση 9 δευτερολέπτων (!) έγινε το 1-0 από τον Χάνκο, με τον Ντούντα να γράφει το 2-0 στο 3' και τον άλλοτε παίκτη του ΠΑΟΚ, Ρόμπερτ Μακ, να γράφει το 3-0 στο 6ο λεπτό, σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Η Ισλανδία εξαφάνισε τις όποιες ελπίδες είχε η Βοσνία για την κατάληψη της 2ης θέσης στον 10ο όμιλο, παίρνοντας το τρίποντο με γκολ του Φινμπόγκασον στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ στον 4ο όμιλο η Ουαλία πέρασε νικηφόρα από την έδρα της ουραγού Λετονίας (πέντε ήττες σε ισάριθμα ματς) και έμεινε ζωντανή στο κόλπο της πρόκρισης μειώνοντας στους τρεις πόντους την απόσταση από τις πρωτοπόρους Κροατία και Τουρκία.