Ελλάδα - Ιταλία: Βαριά ήττα με 0-3 από το ημίχρονο (vids)

Δεν κατάφερε να είναι ανταγωνιστική απέναντι στην Ιταλία η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη, γνωρίζοντας την ήττα στο ΟΑΚΑ με 0-3.

Μετά από μια απογοητευτική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, η Ελλάδα πήγε στα αποδυτήρια με εις βάρος της σκορ στο 0-3, από τα γκολ των Μπαρέλα (23’), Ινσίνιε (30’) και Μπονούτσι (33’).

Πριν ξεκινήσει το δεύτερο μέρος ο Αναστασιάδης έκανε δύο αλλαγές, με τους Σιώπη και Μαυρία να παίρνουν θέση αντί των Κουρμπέλη και Κολοβού. Η Ελλάδα δεν κατάφερε να απειλήσει, οι Ιταλοί κράτησαν τη μπάλα και τον έλεγχο του ματς. Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν πολύ αργός και καμία από τις δύο ομάδες δεν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, με το 0-3 να είναι και το τελικό σκορ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Λέναρντ Γιόχανσον

15' Στο πρώτο τέταρτο οι Ιταλοί έχουν ξεκάθαρα την πρωτοβουλία, κρατούν τη μπάλα και προσπαθούν να διασπάσουν την ελληνική άμυνα.

22' Στο 63% η κατοχή της μπάλας για τους φιλοξενούμενους, δυσκολεύεται η Ελλάδα.

23' ΓΚΟΛ για την Ιταλία με τον Μπαρέλα να σκοράρει μετά από ατομική προσπάθεια και ασίστ του Μπελότι.

30' ΓΚΟΛ και 0-2 για την Ιταλία με πολύ ωραίο σουτ από τον Ινσίνιε.

33' ΓΚΟΛ για την Ιταλία, 0-3 με σκόρερ τον Μπονούτσι.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά στους Ιταλούς, με την Ελλάδα να δείχνει... εικόνα διάλυσης.

46' Ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος.

Δύο αλλαγές για την Ελλάδα. Μέσα οι Σιώπης και Μαυρίας αντί των Κουρμπέλη και Κολοβού.

64' Κυκλοφορούν τη μπάλα οι Ιταλοί, δεν έχει απειλήσει σημαντικά η Ελλάδα.

67' Έχει πέσει πολύ ο ρυθμός του αγώνα.

73' Τρεις οι τελικές προσπάθειες για την Ελλάδα, δώδεκα για τους Ιταλούς.

78' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την ομάδα του Αναστασιάδη. Μέσα ο Μπακασέτας, έξω ο Σάμαρης.

87' Η μπάλα στα πόδια των παικτών του Ρομπέρτο Μαντσίνι, με όλους τους ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο να περιμένουν τη λήξη του αγώνα.

92' Τελευταίο σφύριγμα.