Ασύλληπτη ανατροπή στο τέλος για την Ρεάλ... με ήρωα τον Χοσέλου!

Η Ρεάλ έκανε άλλη μία ανατροπή που θα γραφτεί στα βιβλία της ιστορίας και με ήρωα τον Χοσέλου που πέτυχε δύο γκολ στο τέλος υπέταξε την Μπάγερν με 2-1 και προκρίθηκε στον τελικό Champions League για 18η φορά, όπου θα βρει απέναντί της την Ντόρτμουντ.

Η Ρεάλ το έκανε ξανά με ανατροπή στο τέλος! Όταν το πήρε απόφαση, έριξε στο καναβάτσο την Μπάγερν και με δύο γκολ του Χοσέλου πήρε τη νίκη 2-1 στον δεύτερο ημιτελικό του Champions League και μαζί την πρόκριση στον τελικό, ύστερα κι από το 2-2 του Μονάχου.

Οι "μερένγκες" ήταν καλύτεροι, είχαν απέναντί τους έναν εκπληκτικό Μάνουελ Νόιερ, όμως βρέθηκαν να χάνουν από γκολ του Αλφόνσο Ντέιβις, πιθανότατα παίκτη τους τη νέα σεζόν.

Ο Χοσέλου βρήκε τη λύση στο 88' και στο 90+2' όμως και έστειλε τους Ισπανούς στο "Γουέμπλεϊ", όπου την 1η Ιουνίου θα αντιμετωπίσουν την Ντόρτμουντ.

Ο Κάρλο Αντσελότι επέλεξε την ενδεκάδα του Μονάχου με εξαίρεση τον Ντάνι Καρβαχάλ που επέστρεψε στο δεξί άκρο της άμυνας, ενώ στο αριστερό παρέμεινε ο Φερλάν Μεντί, αφήνοντας τον Εντουαρντό Καμαβινγκά στον πάγκο. Στον αντίποδα, ο Τόμας Τούχελ έβγαλε από την ενδεκάδα τον Τζάε-Μιν Κιμ που έκανε δύο λάθη στο πρώτο ματς κι έβαλε τον Έρικ Ντάιερ δίπλα στον Ματάις ντε Λιχτ στο κέντρο της άμυνας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωστικό χώρο, κερδίζοντας κόρνερ μόλις στα 15 δευτερόλεπτα. Η μπάλα κυκλοφορούσε περισσότερο από πόδια των "μερένγκες", χωρίς να δημιουργήσουν τη μεγάλη φάση μέχρι το 13'. Πρώτα ο Βινίσιους έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Μάνουελ Νόιερ είπε "όχι" από κοντά στον Ροντρίγκο στη διπλή μεγάλη ευκαιρία της Ρεάλ.

Ο Βινίσιους έκανε σχεδόν ό,τι ήθελε την άμυνα της Μπάγερν παίζοντας από δεξιά, όμως το μεγάλο πρόβλημα των Ισπανών ήταν η αποτυχία να εκτελέσουν. Οι Βαυαροί προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν, κυρίως στην αντεπίθεση, όμως ο πιο γρήγορος παίκτης του ρόστερ τους, Λιρόι Σανέ, βρέθηκε εντελώς εκτός κλίματος και σπαταλούσε επιθέσεις ακόμα και για να διαμαρτυρηθεί στον διαιτητή.

Ο Τζουντ Μπέλιγχαμ δεν βοηθούσε ως τρέιλερ τους Ροντρίγκο και Βινίσιους παίζοντας με παυσίπονα λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο, όμως η πρώτη αναγκαστική αλλαγή ήταν για τον Τούχελ, που απέσυρε τον τραυματία Σερζ Γκνάμπρι για τον Αλφόνσο Ντέιβις, πιθανό επόμενο αριστερό μπακ της Ρεάλ.

Ο Νόιερ από τη μία κλήθηκε να αποκρούσει ακόμα και σέντρα σουτ του Ροντρίγκο, ο Αντρέι Λουνίν από την άλλη έστειλε κόρνερ ένα μακρινό σουτ του Χάρι Κέιν που κατέληγε άουτ, σε μία άτυπη μονομαχία των δύο τερματοφυλάκων.

Οι δύο προπονητές δεν έκαναν αλλαγές και αρχικά δικαιώθηκε ο Αντσελότι. Η Ρεάλ έκλεισε την Μπάγερν στο γήπεδό της κυρίως λόγω των χορευτικών του Βινίσιους από αριστερά. Ο Βραζιλιάνος ήταν άπιαστος, προσπερνούσε σαν σταματημένους δύο και τρεις αντιπάλους και μπαίνοντας από αριστερά στην περιοχή, δημιουργούσε διαρκώς κινδύνους.

Είτε ο ίδιος είτε ο Ροντρίγκο ανάγκασαν τον Νόιερ να θυμηθεί τον παλιό καλό εαυτό του με εκπληκτικές επεμβάσεις ακόμα και εξ επαφής. Η Μπάγερν κράτησε το μηδέν χάρη στα θαύματα του Γερμανού τερματοφύλακα και στο 68' ήρθε η ώρα της ανατροπής δεδομένων.

Σε μία αντεπίθεση από αριστερά, ο Ντέιβις νίκησε τον Αντόνιο Ρίντιγκερ και με υπέροχο σουτ έγραψε το 1-0 για την Μπάγερν, αλλάζοντας όλα τα πλάνα στο παιχνίδι. Ο Αντσελότι έριξε αμέσως τους Καμαβινγκά και Λούκα Μόντριτς στο ματς και ο Τούχελ τον Κιμ στη θέση του Σανέ, γυρίζοντας την Μπάγερν σε διάταξη με τρεις στόπερ.

Οι "μερένγκες" έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα όμως το γκολ ελέγχθηκε από τον Σίμον Μαρτσίνιακ και ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Νάτσο στον Γιόσουα Κίμιχ.

Το γκολ προσέφερε προβάδισμα και θάρρος στην Μπάγερν, που παρότι μέχρι εκείνο το σημείο ήταν αρκετά οπισθοχωρημένη, έπειτα από το 1-0 άρχισε να επιτίθεται έστω και στην κόντρα. Η Ρεάλ αγχώθηκε και δεν είχε καθαρό μυαλό, με τον Βινίσιους να μην μπορεί πλέον να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα.

Η Μπάγερν έμοιαζε πιο κοντά στο επόμενο γκολ και η Ρεάλ δεν είχε ιδέες για να απειλήσει. Οι κράμπες των παικτών της Μπάγερν σταματούσαν τον ρυθμό του αγώνα αρκετές φορές, όμως στο 81' έγινε η κίνηση ματ.

Ο Αντσελότι έριξε στη μάχη τον Χοσέλου και στο 88' ο Ισπανός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε λάθος του Νόιερ που έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και με ριμπάουντ ισοφάρισε σε 1-1. Προτού συνέλθουν οι Βαυαροί, με τον Τούχελ να έχει αποσύρει Τζαμάλ Μουσιάλα και Χάρι Κέιν, ήρθε άλλη μια αμυντική ολιγωρία στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Χοσέλου να κάνει το 2-1 από κοντά.

Η απίθανη ανατροπή δεν ήρθε στο τέλος του αγώνα, αφού υπήρχαν αρκετά λεπτά καθυστερήσεων ακόμα. Η Μπάγερν όμως δεν κατάφερε να τα αξιοοποιήσει και το 2-1 έστειλε τη Ρεάλ στον τελικό του "Γουέμπλεϊ", όπου θα διεκδικήσει το 15ο τρόπαιο της ιστορίας της.

Η εξέλιξη του αγώνα:

- Άρχισε η αναμέτρηση.

6' Στιγμή για τη Ρεάλ. Επικίνδυνο γύρισμα του Καρβαχάλ, δεν καταφέρνει κάποιος συμπαίκτης του να κάνει την προβολή.

8' Ευκαιρία για την Μπάγεν. Πολύ ωραία κυκλοφορία από πλευράς Βαυαρών, η μπάλα φτάνει μέσα αριστερά στην περιοχή στον Γκνάμπρι, ο οποίος όμως δεν κάνει καλή επιλογή. Σέντρα-σουτ και άουτ.

13' Τεράστια διπλή ευκαιρία και δοκάρι για τη Ρεάλ. Ο Βινίσιους με διαγώνιο σουτ βρήκε τη ρίζα του αριστερού δοκαριού. Ο Ροντρίγκο πήρε το «ριμπάουντ», σούταρε, όμως ο Νόιερ έβαλε το «στοπ».

29' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπάγερν! Τρομερό βολ πλανέ του Κέιν από το ύψος της περιοχής, πέφτει και διώχνει σε κόρνερ ο Λούνιν.

40' Φάση για τη Ρεάλ. Ο Βινίσιους έπιασε φαλτσαριστό πλασέ, με τον Νόιερ να πραγματοποιεί ακόμα μία εντυπωσιακή επέμβαση.

- Τέλος ημιχρόνου.

- Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

47' Ευκαιρία για την Μπάγερν. Ο Ντέιβις πάτησε περιοχή από αριστερά, έπιασε το σουτ, ο Καρβαχάλ έβαλε την προβολή και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

54' Φάση για την Μπάγερν. Διαγώνιο σουτ του Κέιν από το ύψος της περιοχής, πέφτει και αποκρύει ο Λούνιν.

55' Τεράστια ευκαιρία για τη Ρεάλ! Ακόμα μια υπέροχη ενέργεια του Βινίσιους, σέντρα-ξυράφι, προβολή του Ροντρίγκο και η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

60' Νέα τεράστια ευκαιρία της Ρεάλ με Βινίσιους, νέα απίστευτη επέμβαση από τον Νόιερ. Δεν γίνονται αυτά. Το παιχνίδι έχει γίνει Βινίσιους vs Νόιερ!

66' Ευκαιρία για την Μπάγερν! Μεγάλη επέμβαση του Λούνιν στο σουτ του Μουσιάλα.

68' ΓΚΟΛ η Μπάγερν! 0-1! Σκόρερ ο Ντέιβις! Ο Αλφόνσο Ντέιβις πάτησε περιοχή από αριστερά, προσπέρασε με ωραίες προσποιήσεις τον Ρίντιγκερ, έφερε την μπάλα στο δεξί και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Λούνιν!

71' ΓΚΟΛ η Ρεάλ! 1-1! Διαμαρτυρίες για επιθετικό φάουλ! Βλέπει την φάση στο OFR. Ο Νάτσο έχει πιάσει τον Κίμιχ από το πρόσωπο και τον ρίχνει στο έδαφος! Δεν μετράει το γκολ! Ο Μαρτσίνιακ εξέτασε τη φάση στο VAR και σφύριξε την παράβαση.

76' Τεράστια ευκαιρία για την Μπάγερν. Ωραίο πέρασμα του Μουσιάλα στον Κέιν, ο οποίος εκτέλεσε από διαγώνια θέση, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

83' Πλασέ στην κίνηση από τον Βινίσιους, άουτ!

88' ΓΚΟΛ η Ρεάλ! 1-1! Σκόρερ ο Χοσέλου! Απίστευτη γκέλα του -ίσως και κορυφαίου της αναμέτρησης- Νόιερ. Ο Βινίσιους σούταρε, ο Γερμανός πορτιέρε μπλόκαρε ασταθώς, με την μπάλα να του γλιστρά και τον Χοσέλου να έρχεται να πάρει το «ριμπάουντ» σκοράροντας από κοντά!

90'+1' Ακυρώνεται γκολ της Ρεάλ!

ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ΓΚΟΛ! 2-1! ΣΚΟΡΕΡ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Ο ΧΟΣΕΛΟΥ! Από το παράλληλο γύρισμα του Ρίντιγκερ, ο Χοσέλου είναι αυτός που σκοράρει και πάλι με προβολή! Το γκολ ακυρώθηκε αρχικά για οφσάιντ, αλλά μπήκαν γραμμές και άλλαξε η απόφαση.

Εννέα τα λεπτά των καθυστερήσεων. Είμαστε στο 4' με αυτά και με αυτά, αλλά θα κρατηθούν παραπάνω.

90'+9' Σουτ του Μαζράουι, φεύγει μακριά η μπάλα.

90+14 Σκόραρε η Μπάγερν, αλλά έχει σηκωθεί πρώτα η σημαία για οφσάιντ.