Ο Χάρι Κέιν έδωσε τη λύση για το 4Χ4 και την πρόκριση στους 16

Μπάγερν επικράτησε 2-1 της Γαλατάσαραϊ με πρωταγωνιστή τον Χάρι Κέιν (80', 86') και προκρίθηκε στους 16 του Champions League έχοντας κάνει το 4Χ4. Μείωσε στο 90+3' ο Μπακαμπού.

Η ασταμάτητη Μπάγερν προκρίθηκε στη φάση των 16 του Champions League. Οι Βαυαροί, αν και δυσκολεύτηκαν, επικράτησαν 2-1 της Γαλατάσαραϊ, έκαναν το 4Χ4 και έφτασαν τους 16 βαθμούς.

Πρωταγωνιστής γι' ακόμη μία φορά ήταν ο Χάρι Κέιν. Ο Άγγλος κεντρικός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 80ο λεπτό και κλείδωσε τη νίκη έξι λεπτά αργότερα. Στο 90+3' μείωσε ο Σεντρίκ Μπακαμπού με υπέροχο τελείωμα.

Μάλιστα, η Μπάγερν έφτασε τις 17 σερί νίκες σε αγώνες ομίλων του Champions League και είναι πλέον αήττητη στη συγκεκριμένη φάση 38 διαδοχικά ματς (35-3-0).

Το ματς

Οι Βαυαροί είχαν τον πρώτο λόγο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όμως δεν κατάφερνε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Συνολικά στο πρώτο μέρος η Μπάγερν είχε οκτώ τελικές με μεγαλύτερη στιγμή το σουτ του Σανέ προς την εστία στο 30λεπτό της αναμέτρησης.

Η Γαλατά έπαιζε ψηλά, έψαχνε τις στιγμές της και τις είχε στην κόντρα. Η Μπάγερν έχασε και τον Τζαμάλ Μουσιάλα, καθώς τραυματίστηκε και χρειάστηκε να αντικατασταθεί από τον Τόμας Μίλερ στο 40'.

Στο δεύτερο μέρος η Μπάγερν συνέχιζε να απειλεί με τον Κέιν να έχει τεράστια ευκαιρία, με την προσπάθειά του έπειτα από την μπαλιά του Κομάν να σταματάει στο δοκάρι. Μάλιστα, η τελική είχε "αξία" 0.8xG. Η Γαλατά εξακολουθούσε να παίζει ψηλά στον αγωνιστικό χώρο.

Μάλιστα, στο 62ο λεπτό οι Τούρκοι βρήκαν δίχτυα, όμως το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο Ικάρντι στην αρχή της φάσης ήταν εκτεθειμένος, απόφαση που επιβεβαίωσε το VAR. Η Μπάγερν πίεσε και στο 80ο λεπτό κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο Κίμιχ εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Κέιν πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η φάση ελέγχθηκε δις στο VAR, όμως η απόφαση δεν άλλαξε. Πλέον, το νερό είχε μπει στο αυλάκι και στο 86ο λεπτό οι Βαυαροί κλείδωσαν τη νίκη τους. Ο Τελ από τα αριστερά γύρισε στο δεύτερο δοκάρι και εκεί ο Κέιν σκόραρε ξανά.

Η Γαλατάσαραϊ κατάφερε να μειώσει στο 90+3'. Ο Σέρτζιο Ολιβέιρα έκανε την μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Μπάγερν, με τον Σεντρίκ Μπακαμπού να βρίσκει δίχτυα με ένα υπέροχο τελείωμα. Μάλιστα, ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού είχε και μεγάλη ευκαιρία στο 90+4'.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Μαζραουί, Ουπαμεκανό (72' Λάιμερ), Κιμ, Ντέιβις, Γκορέτσκα, Κίμιχ, Κομάν (87' Γκνάμπρι), Μουσιάλα (40' Μίλερ), Σανέ (72' Τελ), Κέιν

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Μουσλέρα, Μπoέ, Σάντσες, Μπαρντακτσί, Ανχελίνιο (78' Νέλσον), Τορέιρα, Αϊχάν (69' Αϊχάν), Ζιγές (58' Γιλμάζ), Ακτούρκογλου, Ζαχά (79' Μπακαμπού), Ικάρντι (69' Τετέ)