Επίδειξη δύναμης για νοκ άουτ με σούπερ Μπαρενετσέα και Οϊαρθάμπαλ

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ μπορεί να κοιτάζει πλέον τα νοκ άουτ του Champions League, έπειτα από την άνετη επικράτηση με 3-1 επί της Μπενφίκα στο Σαν Σεμπαστιάν για τον 4ο όμιλο.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ μπορεί να ασχολείται πλέον με τα νοκ άουτ του Champions League, αφού η νίκη 3-1 επί της Μπενφίκα στην 4η αγωνιστική την κρατά επικεφαλής του 4ου ομίλου.

Οι Βάσκοι "καθάρισαν" με την επικράτηση στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα, όταν βρήκαν και τα τρία τέρματά τους, με εντυπωσιακή εμφάνιση.

Το... πάρτι άρχισε μόλις στο 6' με τον Μίκελ Μερίνο έπειτα από σουτ του Μίκελ Οϊαρθάμπαλ που κόντραρε και πέντε λεπτά αργότερα, ο τελευταίος χρίστηκε σκόρερ αξιοποιώντας λάθος του Νικολάς Οταμέντι. Ο Άντερ Μπαρενετσέα με ατομική ενέργεια έκανε το 3-0 στο 21ο λεπτό, κλειδώνοντας από νωρίς το "τρίποντο".

Οι Βάσκοι δεν σταμάτησαν εκεί, αφού ενδιάμεσα είχαν ένα γκολ του Μερίνο που δεν μέτρησε για χέρι πάνω στη γραμμή, ενώ στο 29' ο Μπράις Μέντεθ έστειλε το πέναλτι που εκτέλεσε στο δεξί δοκάρι του Ανατόλι Τρουμπίν. Αυτή ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι για τον Ρόγκερ Σμιτ, που απέσυρε τον Φλορεντίνο Λουίς από τα χαφ κι έριξε στον αγώνα τον Ντάβιντ Γιούρασεκ στην άμυνα.

Η απόλυτη κυριαρχία των Βάσκων προκάλεσε έκρηξη ενθουσιασμού στις κερκίδες της "Ρεάλ Αρένα", όμως στο 2ο μέρος οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό τους. Το γκολ του Ράφα Σίλβα στο 49' θα μπορούσε να δώσει ώθηση για αντεπίθεση στους Πορτογάλους, όμως οι παίκτες του Ρόγκερ Σμιτ ήταν εμφανώς αποκαρδιωμένοι από όσα συνέβησαν στο 1ο μέρος.

Αν και κατάφεραν να περιορίσουν τους παίκτες του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ, δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο, ούτε όταν πέρασε στον αγώνα ο Πέταρ Μούσα, η μοναδική ενίσχυση από τον πάγκο των Λουζιτανών μέχρι το 85'. Πλέον, οι "αετοί" διαθέτουν ελπίδες μόνο για την 3η θέση και το Europa League, την ώρα που η Ρεάλ Σοσιεδάδ ατενίζει τα νοκ άουτ του Champions League.

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Ελουστόνδο (86' Οντριοθόλα), Θουμπελδία, Λε Νορμάν, Μουνιόθ, Μέντεθ (71' Τουριέντες), Θουμπιμέντι, Μερίνο, Κούμπο (70' Φερνάντεθ), Οϊαρθάμπαλ, Μπαρενετσέα (78' Ζαχαριάν)

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Τρουμπίν, Α. Σίλβα, Οταμέντι, Μοράτο, Νέβες, Λουίς (31' Γιούρασεκ), Μάριο (85' Σικίνιο), Άουρσνες, Ντι Μαρία (85' Τένγκστετ), Καμπράλ (64' Μούσα), Ρ. Σίλβα (85' Γκέντες)

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής στον 4ο όμιλο

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Μπενφίκα 3-1 (6' Μερίνο, 11' Οϊαρθάμπαλ, 21' Μπαρενετσέα / 49' Ρ. Σίλβα)

Πηγή: Sport24.gr